Asset Publisher Asset Publisher

Back

2019-06-14 │ Atogrąžos iš Lietuvos traukiasi

Atogrąžos iš Lietuvos traukiasi

Nuo antradienio (birželio 11 d.) tvyrantis karštis kasdien pateikia staigmenų. Negana to, kad beveik kasdien viršijami tų dienų aukščiausios temperatūros rekordai, tai trečiadienį temperatūra pasiekė ir viršijo net daugiametį absoliutų birželio mėnesio maksimumą. Nuo šiol pati šilčiausia birželio diena Lietuvoje yra birželio 12-oji, kai Kaišiadorių agrometeorologijos stotis (AGMS) išmatavo 35,7 laipsnius karščio, Pakruojo AGMS 35,6 (iki šiol rekordinės buvo 2016 m. birželio 25 ir 26 d., kai termometrai atitinkamai Pakruojyje ir Elektrėnuose rodė 35,4 laipsnius).
Nemalonią „dovaną“ atogrąžų oras mestelėjo vakar popietę. Aktyvi konvekcija prasidėjo skirtinguose Lietuvos regionuose: pirmosios perkūnijos su gūsingo vėjo sustiprėjimu ir stipriomis vasaros liūtimis nušniokštė Aukštaitijos šiaurės rytiniame pakraštyje, o neilgai trukus dangus su žeme maišėsi jau ir Žemaitijoje. Nuo stiprių vėjų (daug kur gūsiai siekė 15-19 m/s, Žemaitijoje kai kur iki 22 m/s) virtę medžiai nutraukė elektros laidus, apgadino automobilius. 
Pranešimų gauta ir apie krušos bei smarkių liūčių (Mažeikiuose per porą valandų iškrito stichinis lietaus kiekis, 52 mm) padarytą žalą. Aišku, tvyrojusi 31–35 laipsnių kaitra po tokio gamtos šėlsmo apmenko ir praėjusi naktis jau buvo gaivesnė (16–18 laipsnių), tačiau šiandien ramiau atsikvėpti neleis tvyranti tvankuma, kai juntamoji temperatūra gali būti keliais laipsniais aukštesnė nei rodo termometrai.
Kam nekliuvo lietaus šiomis dienomis, nesulauks jo ir rytoj, šeštadienį, nes orus lems aukštesnio slėgio sritis. Naktis išliks šilta, bet ne tropinė, numatoma tarp 12–17 laipsnių, o giedrėjanti diena  šalies pietryčiuose pakels temperatūrą iki 30 laipsnių, visgi didesnėje šalies dalyje laikysis 25–28 laipsniai. Vasariško šilto lietaus tikimybė padidės sekmadienį: naktį lis tik vietomis, o dieną, tikėtina, jau daugelyje vietovių. Kai kur pasigirs perkūnija, kurią lydės staigesnio vėjo šuorai.
Kitos savaitės pradžioje dar nulis trumpi lietūs, bus šiek tiek vėsiau, tačiau vasariškai šilta.

 

PIXABAY nuotr.