Asset Publisher Asset Publisher

Back

2019-06-17 | Dviejose Pietų Lietuvos savivaldybėse – stichinė sausra

Dviejose Pietų Lietuvos savivaldybėse – stichinė sausra

Sausas, šiltas ir saulėtas balandžio mėnuo, kai kur gerokai sausesnis gegužės mėnuo ir itin karšti pastarosios savaitės orai lepino poilsiautojus, tačiau žemdirbiams su kiekviena diena tapo vis sudėtingiau. Kadangi gausesnis lietus jau kurį laiką aplenkia pavienius Pietų Lietuvos rajonus, čia susidarė palankios sąlygos sausrai vystytis ir stiprėti. Elektrėnų ir Varėnos rajono savivaldybių teritorijose užsitęsęs sausringas laikotarpis atitinkamai birželio 16 ir 17 d. pasiekė stichinės sausros rodiklius*.
Sausringas laikotarpis, kaip pavojingas meteorologinis reiškinys** fiksuojamas dar dviejų savivaldybių teritorijose: Trakų (tęsiasi 30 d.), Birštono (tęsiasi 1 d.).
Atsižvelgiant į artimiausių parų orų prognozes, situacija šalyje turėtų keistis nežymiai – rytoj, t. y., birželio 18 d., stichinės sausros rodikliai turėtų būti pasiekti Trakų rajono savivaldybės teritorijoje, labai sausa išliks Druskininkų, Jonavos, Utenos ir Švenčionių apylinkėse, sausringa – pavieniuose Vidurio Lietuvos rajonuose, taip pat Vilniaus, Šalčininkų ir Ignalinos apylinkėse. Kitur šalyje laikysis arba nežymus drėgmės trūkumas, arba optimalios sąlygos ir tik vakariniame šalies pakraštyje ir toliau bus fiksuojamas drėgmės perteklius.
Plačiau apie kiekvienos dienos drėgmės sąlygas Lietuvoje galite skaityti čia [http://www.meteo.lt/dregmes_salygos.php].

 

PIXABAY nuotr.

 

*stichine sausra aktyviosios augalų vegetacijos laikotarpiu yra laikomos sąlygos, kai sausrą apibūdinančio hidroterminio koeficiento (toliau – HTK) reikšmė, mažesnė už 0,5, nenutrūkstamai išsilaiko ilgiau nei 30 dienų (Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymas Nr. D1-870 „Dėl stichinių, katastrofinių meteorologinių ir hidrologinių reiškinių rodiklių patvirtinimo“).

**sausringas laikotarpis aktyviosios augalų vegetacijos metu pavojingu meteorologiniu reiškiniu laikomas tada, kai HTK reikšmė, mažesnė už 0,5, išsilaiko 15–30 dienų.