Navigacija Navigacija

Asset Publisher Asset Publisher

Back

2017-06-06 | Ką reiškia būti meteorologu?

Jau nuo senovės žmonėms buvo svarbūs orai ir jų permainos. Vystantis žemdirbystei, gyvulininkystei, pramonei ir kitoms žmonijos veikloms, reikėjo žinoti dienos ar ilgesnio laikotarpio orų sąlygas. Šiandien turbūt ne vienas iš mūsų neįsivaizduoja savo kasdieninio gyvenimo be orų prognozių – išvykos, darbai lauke, susitikimai, aprangos pasirinkimas, veiklos planavimas – priklauso nuo būsimų orų. Vis dėlto, yra grupė žmonių, kuriems orai ir orų prognozės – daugiau nei pokalbio tema ar žinojimas ką apsirengti kelionei.

Žemės atmosfera ir joje vykstantys procesai, orų prognozės ir įdomūs reiškiniai – visa tai apima meteorologijos sąvoką. Verta pastebėti, kad meteorologija – viena iš plačiausiai pasaulyje naudojamų mokslo šakų. To priežastis – klimato ir orų pokyčiai, kitaip tariant, atmosferoje esantys reiškiniai neturi ribų ir visada evoliucionuoja.

Meteorologai dirba įvairiose srityse – vieni renka duomenis ir juos apdoroja, kiti sudaro orų prognozes plačiajai auditorijai, treti – teikia informaciją apie orus aviacijos, transporto, energetikos ir kitų pramonės šakų darbuotojams. Kadangi orai neturi nei „darbo valandų“, nei teritorinių sienų, meteorologiniai elementai yra stebimi ir matuojami ištisą parą, o budintys sinoptikai visada pasiruošę greitai ir efektyviai perduoti būtiniausią informaciją visuomenei, taip padedant socialinei ir ekonominei žmonijos gerovei. Tai darbas, pilnas įvairių iššūkių, bet žavintis reginiais, leidžiantis dar labiau priartėti prie gamtos, renkant informaciją apie orus ar klimato pokyčius. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) specialistai, stebėdami ir prognozuodami orų sąlygas, pranešdami apie artėjančius pavojingus, stichinius ar katastrofinius reiškinius, galinčius pakenkti ne tik žmonių turtui, bet ir gyvybei, prisideda prie Lietuvos gyventojų saugos ir gyvenimo kokybės gerinimo.

Vienas iš svarbiausių šio meto klausimų, prie kurio plėtojimo ir prevencijos prisideda meteorologai – klimato kaita, globalinio klimato atšilimo problema. Meteorologai, šimtmečiais stebėdami vykstančius orų procesus, ryškiausiai mato žmonijos evoliucijos pasekmes.

LHMT kviečia domėtis mūsų atmosferoje vykstančiomis permainomis ir įdomiais atmosferos reiškiniais. Meteorologo profesija yra labai įdomi ir įvairiapusiška, todėl veiklos šioje srityje niekada netrūks. Viena iš meteorologijos užduočių – užtikrinti visuomenės gerbūvį. Tai darome kasdien ir siūlome Jums taip pat prisijungti prie mūsų LHMT kolektyvo.

 

 

Parengė: LHMT Informacijos skyrius