Web turinio atvaizdavimas Web turinio atvaizdavimas

Mėnesio orų prognozė Lietuvoje

     Karščiais ir sausu oru lepinusi vasara pasibaigė. Galima drąsiai teigti, jog ji buvo viena iš anomaliausių per pastaruosius kelis dešimtmečius. Karščiai, sausros ir gaisrai buvo stebimi visą sezoną ne tik Europoje, bet ir Rytų Azijoje bei Šiaurės Amerikoje. Tokią neįprastą situaciją nulėmė retai mūsų pusrutulyje susidaranti atmosferos cirkuliacija: šaltas oras buvo uždarytas virš Arkties, o į vidutines platumas plūdo karštas subtropinis oras. Atėjus rudeniui dar neatrodo, jog šiluma taip staiga pasitrauks. Buvusiai atmosferos cirkuliacijai reikia šiek tiek laiko persitvarkyti į šaltojo sezono režimą. Vis dėlto, dienoms trumpėjant atmosfera šals ir šals kur kas greičiau nei vandenynai, o dėl didėjančio kontrasto tarp jų orai darysis vis nepastovesni. Galima pasidžiaugti, jog dar pirmomis rugsėjo savaitėmis išsilaikys maloni šiluma. Prognozuojama oro temperatūros anomalija sieks 1–1,5° (SKN*=12,2 °C). Oro temperatūra dienos metu neretai pakils iki 20 ir daugiau laipsnių. Tačiau naktys jau bus tikrai vėsios, todėl skirtumas tarp minimalios ir maksimalios paros oro temperatūros gali siekti 10° ir daugiau. Artėjant rugsėjo pabaigai orai vės šiam metų laikui būdingu tempu, po truputį pereisime į tikrą rudenį. Prognozuojama, jog paskutinės rugsėjo savaitės orai mažai skirsis nuo daugiamečių rodiklių. Kalbant apie kritulius – jų tikrai bus mažiau, nei standartinė klimato norma, kuri siekia 66 mm. Ypač tai pasijaus pirmomis rugsėjo savaitėmis, kadangi mūsų šalyje vyraus aukštesnio slėgio laukas. Šių metų rugsėjį galima įvardinti kaip malonų perėjimą iš vasaros į lietuvišką rudenį.**

 

     Prognozuojama, jog 2018 metų ruduo Lietuvoje bus šiek tiek šiltesnis ir sausesnis, lyginant su standartine klimato norma. Vidutinė daugiametė rudens oro temperatūra Lietuvoje siekia 7,1 °C, kritulių kiekis 191 mm. Spalio mėnesio orų sąlygos prognozuojamos artimos standartinei klimato normai (vidutinė oro temperatūra 7,2 °C, kritulių kiekis 66 mm). Lapkritis bus kiek švelnesnis nei įprastai, tačiau lietaus tipo kritulių netrūks.

 

    * SKN – standartinė klimato norma; arba vidutinė parametro reikšmė, kuri yra paskaičiuota Lietuvos teritorijai remiantis 1981–2010 metų meteorologinių elementų duomenimis, išmatuotais meteorologijos stotyse.

** Prognozės sudaromos kiekvieną penktadienį, remiantis Europos vidutinės trukmės orų prognozių centro (ECMWF) duomenimis. Antradieniais prognozės yra koreguojamos.

Web turinio atvaizdavimas Web turinio atvaizdavimas

Vidutinės temperatūros prognozė

Kritulių kiekio prognozė