Web turinio atvaizdavimas Web turinio atvaizdavimas

Return to Full Page

Žemės gyventojai susiduria su daugybe gamtos pavojų: tropinių ciklonų sukeliamos audros, liūtys ir potvyniai, sausros ir gaisrai, karščio bangos bei daugybė kitų griaunančių jėgų. Ilgalaikė klimato kaita skatina ekstremalių orų reiškinių intensyvumą ir dažnumą, jūros lygio kilimą, vandenynų rūgštėjimą. Ir nors skirtingi pasaulio regionai susiduria su skirtingais gamtos pavojais, visus mus vienija viena: turime pasiruošti orams, įvertinę dabartinį mūsų klimatą.

Įsivaizduokite, lauke tamsūs debesys, žaibuoja, stiprėja vėjo gūsiai, iš dangaus be perstojo pliaupia lietus...Reikia įsidėmėti, jog audrų, smarkaus ir ilgai trunkančio lietaus atvejų, Lietuvoje gali tik daugėti. Ką daryti, jei esi ūkininkas? Laukti, kol nustos lyti, pakeisti pasėlių rūšį, įsirengti melioracijos griovius? O, kaip turėtų elgtis politikos atstovai, draudimo įmonės? Ar reiktų parengti specialias prisitaikymo ir švelninimo priemones? Kaip pasiekti optimalių rezultatų? Tam, kad atsakyti į šiuos klausimus, rengiami klimatologijos specialistai.

Prisitaikymas prie besikeičiančio klimato ir protingų sprendimų ieškojimas yra tai, ką kiekvienas turi žinoti ir taikyti savo kasdienybėje.

Klimato kaitos kontekste itin svarbūs išlieka išankstiniai perspėjimai, kurie yra nelaimingų įvykių padarinių rizikos mažinimo elementas. Išankstinio perspėjimo sistemos jungia: bendruomenes, politikos lyderius, meteorologus, perspėjimų platintojus, žiniasklaidą, avarijų likvidavimo institucijas, sveikatos priežiūros įstaigas ir kt. Viskas vardan to, jog būtume pasiruošę orams.

LHMT archyvo nuotr.