Asset Publisher Asset Publisher

Back

2023-05-17 | Surastus radiozondus galite grąžinti mums

Surastus radiozondus galite grąžinti mums

Atmosferos radiozondavimas labai svarbus norint sužinoti kas vyksta aukštai atmosferoje. Be reguliariai atliekamo radiozondavimo orų prognozės būtų mažiau tikslios. Radiozondai skirtinguose atmosferos aukščiuose išmatuoja slėgį, oro temperatūrą, rasos taško temperatūrą, santykinę drėgmę, vėjo greitį ir kryptį. Na o patį radiozondą į orą iškelia vandeniliu (arba heliu) užpildyta pūslė (meteorologinis balionas).

Lietuvoje tokie matavimai atliekami 1 kartą per parą (00:00 UTC laiku). Nesunku paskaičiuoti, kad per metus paleidžiamos 365 tokios baltos dėžutės. Daugelis jų nukrenta iki 100–150 km atstumu aplink Kauną. Nemažą dalį jų surenka radiozondų ieškotojai, nes jiems tai yra kaip pramoga (geolokacinis žaidimas). Taip pat dalį suranda pavieniai žmonės. Tiesa, ne visi jie supranta ką rado, todėl radiozondus pradėsime ženklinti užrašu, jog tai yra nepavojingas meteorologinis prietaisas (žr. nuotraukoje).

 

Informuojame, jog nuo šiol radus radiozondą (-us) galima neatlygintinai perduoti (arba atsiųsti) mums:
1. KAUNE: Kauno meteorologijos stotis. Adresas: Rapsų g. 5, Noreikiškių k., Kauno r. sav. LT53367, tel. nr. 8 648 05759
2. VILNIUJE: Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie AM. Adresas: Oršos g. 8, Vilnius LT09300, tel. nr. 8 648 06572

Nors ne visi radiozondai yra tinkami pakartotiniam panaudojimui, tačiau bent daliai jų pasistengsime suteikti antrą progą ir vėl pakilti į dangų. Jei prietaiso panaudoti nebepavyks, tuomet neveikiantys prietaisai (sukaupus didesnį kiekį) bus nuvežami į elektronikos atliekų surinkimo aikštelę.