Asset Publisher Asset Publisher

Back

2023-02-13 | Dar vienas bendrojo ozono kiekio sumažėjimas

Dar vienas bendrojo ozono kiekio sumažėjimas

Remiantis Kauno meteorologijos stoties duomenimis bendrasis ozono kiekis 2023 m. vasario 12 d. virš Lietuvos sumažėjo iki 245 Dobsono vienetų (toliau – DU1), tai yra 35 % mažiau, lyginant su šios dienos vidutiniu daugiamečiu dydžiu – 377 DU (jei ozono kiekis nukristų iki 220 DU, tai būtų laikoma ozono skyle). Šis BOK sumažėjimas 2023 m. fiksuojamas jau antrąsyk, tačiau šis atvejis yra 13 % mažesnis už pirmąjį, registruotą sausio 29 d. Daugiametę vasario mėnesio žemiausią reikšmę (211 DU, kuri išmatuota prieš 30 metų – 1993-02-12) antrasis sumažėjimo atvejis viršijo 16 %, o už Lietuvos visų laikų žemiausią reikšmę (202 DU fiksuotą 2007-12-21) buvo didesnis 21 %. Kadangi šiam metų laikui būdingas santykinai žemas saulės aukštis ir trumpesnė dienos trukmė, į Žemę patenkantis ultravioletinių spindulių srautas yra gerokai mažesnis nei šiltuoju laikotarpiu – tad dėl sumažėjusio BOK nerimauti nevertėtų, nes šios sąlygos nekels pavojaus žmonių sveikatai.

BOK sumažėjimas yra fiksuojamas ne tik Lietuvoje, bet ir ties šiaurine Europos dalimi, o didžiausi nuokrypiai registruojami virš Danijos, Šiaurės Vokietijos ir Skandinavijos pusiasalio. Numatoma, jog dėl į pietvakarius nuo Lietuvos įsitaisiusio didžiulio anticiklono, kuris didins įtaką mūsų šaliai, sumažėjęs BOK išliks kelias paras (mažiausias BOK kiekis prognozuojamas vasario 14 d.), vėliau jis palaipsniui didės, o savaitės pabaigoje turėtų vėl atitikti daugiametį kiekį.

Paveiksle – 2023 m. vasario 12 d. situacija iš Pasaulinio ozono ir ultravioletinės Saulės spinduliuotės duomenų centro (WOUDC)

 

Daugiau informacijos apie ozono kitimą virš Lietuvos galite rasti čia. Daugiau informacijos apie ozoną, ultravioletinę Saulės spinduliuotę, jos keliamus pavojus ir apsaugą nuo jų, galite rasti mūsų svetainės skyrelyje „Įvairenybės“.

 

1DU – 1/1000 cm storio ozono sluoksnis normaliomis sąlygomis – Dobsono vienetas.

 

Parengė: MASS vyresnioji specialistė Gintarė Giliūtė