Asset Publisher Asset Publisher

Back

2023-01-30 | Užfiksuotas bendrojo ozono kiekio sumažėjimas

Užfiksuotas bendrojo ozono kiekio sumažėjimas

Remiantis Kauno meteorologijos stoties duomenimis bendrojo ozono kiekis (toliau – BOK) 2023 m. sausio 29 d. virš Lietuvos teritorijos sumažėjo iki 280 Dobsono vienetų (toliau – DU1), tai yra 20 % mažiau lyginant su šios dienos vidutiniu daugiamečiu dydžiu 352 DU (ozono skyle būtų laikomos sąlygos, kai ozono kiekis sumažėtų iki 220 DU). Šis BOK sumažėjimas šių metų sausį fiksuojamas pirmąsyk, tačiau sausio mėn. žemiausią reikšmę (224 DU, kuri išmatuota 2020-01-26) viršija 25 %, o už Lietuvos visų laikų žemiausią reikšmę 202 DU (fiksuota 2007-12-21) buvo didesnis 39 %.

BOK sumažėjimas yra fiksuojamas ne tik Lietuvoje, bet ir ties šiaurine Europos dalimi, o didžiausi nuokrypiai registruojami virš Britų salyno ir Skandinavijos pusiasalio. Numatoma, jog panašus BOK išliks artimiausią parą. Vėliau jis palaipsniui didės, o savaitės pabaigoje turėtų vėl atitikti daugiametį kiekį.

Atkreipiame dėmesį, jog šalyje vyraujant debesuotiems orams bei dėl šiam metų laikui būdingo santykinai žemo Saulės aukščio ir trumpos dienos trukmės, į Žemę patenkantis ultravioletinių spindulių srautas yra gerokai mažesnis nei šiltuoju metų laikotarpiu, tad dėl sumažėjusio BOK nerimauti nevertėtų, nes šios sąlygos nekels pavojaus žmonių sveikatai.

Daugiau informacijos apie ozono kitimą virš Lietuvos galite rasti čia. Plačiau apie ozoną, ultravioletinę Saulės spinduliuotę, jos keliamus pavojus ir apsaugą nuo jų galite skaityti mūsų svetainės skyrelyje „Įvairenybės“.

Paveiksle – 2023 m. sausio 29 d. situacija iš Pasaulinio ozono ir ultravioletinės Saulės spinduliuotės duomenų centro (WOUDC)

 

1 DU – 1/1000 cm storio ozono sluoksnis normaliomis sąlygomis – Dobsono vienetas.

 

Parengė: MASS vyresnioji specialistė Gintarė Giliūtė