Asset Publisher Asset Publisher

Back

2022-10-31 | Apie meteorologinių radiolokatorių atnaujinimą

Apie meteorologinių radiolokatorių atnaujinimą

Vasaros antroje pusėje prasidėjo kapitalinis meteorologinių radiolokatorių (arba tiesiog radarų) atnaujinimas. Darbai pirmiausia buvo pradėti Laukuvoje (Šilalės r.), kurioje esantis radaras yra seniausias ir veikia jau virš 10 metų. Vėliau darbai kelsis į Trakų Vokę, kur radaras yra šiek tiek naujesnis, tačiau gesdavo gerokai dažniau nei Laukuvos. Pagrindinės radarų atsijungimo problemos: prietaisų perkaitimas arba fizinis tam tikrų dažnai judančių detalių susidėvėjimas.

Šiuo metu Trakų Vokės radaras (akylesni jau pastebėjo) dėl gedimo veikia silpnesne galia, todėl dulksna bei nestiprus lietus/sniegas rytinėje Lietuvos dalyje gali būti visiškai neužfiksuojami arba rodomas mažesnis kritulių intensyvumas nei yra iš tikrųjų. Tai buvo nelengvas, bet kritiškai svarbus sprendimas, nes nesumažinus galios buvo rizika, kad šis radaras išvis nustos veikti. Taigi, pavyko pasiekti, kad mūsų specialistai ir visuomenė gautų bent dalinę informaciją, ypač vasaros liūčių ir audrų sezonu. Laukuvos radaras šiuo metu keletui dienų iš viso yra atjungtas, nes vyksta suplanuoti radaro antenos atraminių guolių keitimo darbai.

Jau gana ilgą laiką visose mūsų svetainėse galite matyti pranešimus apie atliekamus atnaujinimo darbus. Tai tikrai nereiškia, kad darbai vyksta atmestinai ar nesirūpinant tuo ką matys visuomenė. Šiuo metu jau atlikti labai svarbūs kapitalinio remonto darbai: bokštų ir jų patalpų dažymas bei remontas, kupolo keitimas (nes vienas iš jų kartais praleisdavo vandenį), aušinimo sistemų pakeitimas ir kt. Artimiausiomis savaitėmis laukia pats svarbiausias darbas – visiškai naujos kompiuterinės įrangos diegimas. Jos laukiame atkeliaujant iš Suomijos „Vaisala“ įmonės. Gaila, bet šios įrangos pristatymas vėluoja ir nuo LHMT tai, deja, nepriklauso.

Nuotraukoje – Laukuvos (kairėje) ir Trakų Vokės (dešinėje) meteorologiniai radiolokatoriai

 

Nežiūrint visko, turime jums ir gerų žinių: po atnaujinimo radarai bus gerokai modernesni ir tai mūsų sinoptikams leis gauti geresnės kokybės bei detalesnius duomenis apie atmosferos būklę, geriau perspėti apie artėjančias audras ir ypač škvalus. Taikydami Europoje nusistovėjusią praktiką, visuomenei informaciją planuojame teikti dažniau. Vietoje dabartinių 15 minučių, dangaus skenavimai bus atliekami kas 10 minučių. Vis dėlto, dažnesnis radarų darbas reiškia spartesnį prietaiso susidėvėjimą, tačiau labai tikimės, kad naujieji radarai bus patvaresni už senuosius ir sėkmingai tarnaus stebint pavojingas vasaros audras ar žiemos pūgas bent 10 metų. 

 

Parengė: Klimato ir tyrimų skyriaus specialistas Lukas Sudvajus, Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasias specialistas Gytis Valaika

 

PAPILDYTA
Vykdant radiolokatorių atnaujinimą, darbų rangovas spalio 19 d. išjungė Laukuvos (Šilalės r. esantį) meteorologinį radiolokatorių ir pradėjo antenos atraminių guolių keitimo darbus. Deja, bet išėmus senus guolius paaiškėjo, kad įrenginio guoliavietės yra labai susidėvėjusios. Reikės keisti ne tik guolius, bet ir guoliavietes. Jų gamyba ir pristatymo terminas (pagal gautą informaciją iš tiekėjo) yra 6 savaitės. Taigi, remonto darbai užtruks ilgiau nei buvo planuota (iki šiol buvo planas viską pabaigti iki metų pabaigos). Tikėtina visų darbų pabaiga – 2023 m. pavasarį.