Asset Publisher Asset Publisher

Back

2022-10-03 | Baltijos šalių ir Ukrainos sinoptikams Vilniuje spalio 4–6 d. vyks kursai Baltic+

Baltijos šalių ir Ukrainos sinoptikams Vilniuje spalio 4–6 d. vyks kursai Baltic+

Jau aštuntą kartą organizuojami kasmetiniai Baltic+ kursai keturių Baltijos regiono valstybių – Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos – sinoptikams. Tai šių Baltijos šalių iniciatyva pradėti mokymai specialistams, finansiškai paremiant Europos meteorologinių palydovų eksploatacijos organizacijai – EUMETSAT. Kursai rotacijos būdu rengiami vis kitoje šalyje ir šiais metais atėjo eilė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai. Kursų pavadinime „+“ iki šių metų reiškė dar 3 kviestines šalis (Baltarusija, Rusija, Ukraina), tačiau dėl suprantamų priežasčių liko tik Ukraina. Džiaugiamės, kad šiuo sunkiu metu nuotolinėje mokymų dalyje (rugpjūčio 29 – rugsėjo 16 d.) sulaukta vienuolika ukrainiečių, trys iš jų mokymų užbaigimui atvyksta į Vilnių spalio 4–6 d.

Baltic+ kursams kasmet parenkama skirtinga tema ir dažniausiai jie būdavo pavasarį. Na o šiemet, kadangi kursai skirti šaltojo metų sezono reiškiniams (Tema: „Cloudiness and severe weather phenomena in cold season in the Baltic region“), todėl jie prasidės prieš šį sezoną, siekiant atnaujinti turimas žinias ir pasiruošti žiemos reiškinių prognozėms.

Parengiamieji bei organizaciniai darbai vyko vasarą ir tai buvo didelis iššūkis visiems: tiek organizatoriams, tiek dalyviams. Visgi pavyko juos paruošti, nes 2020 m. dėl pandemijos kursai buvo nukelti į 2021 m. ir Lenkijos atstovai juos pravedė tik nuotoliniu būdu.

Pagal organizuojančių šalių bendradarbiavimo dokumentą (angl. Cooperation Paper) Baltic+ yra mišraus tipo kursai anglų kalba ir trunka beveik pusantro mėnesio. Šiemet nuotolinėje kursų fazėje dalyvavo 35 sinoptikai, o Vilniuje iš jų susirinks 15. Visi dalyviai privalėjo atlikti užduotis. Jose daugiausia dėmesio skirta meteorologinių palydovų informacijos interpretacijai, tinkamiausių orų modelių pasirinkimui (prognozuojant tam tikrus atmosferos fizikinius parametrus ir meteorologinius reiškinius). Sėkmingai atlikus užduotis dalyviai gavo arba dar gaus sertifikatus ne tik apie dalyvavimą mokymuose, bet ir apie žinių įsisavinimą.

Kursų organizavimo komandoje dirba 11 dėstytojų bei ekspertų iš 6 šalių ir iš 2 organizacijų (EUMETSAT, ECMWF). EUMETSAT mokymų Moodle platformoje buvo patalpinta kiekvienos savaitės mokymams skirta medžiaga su „gyvomis“ sesijomis bei įrašytomis paskaitomis ir privalomomis atlikti užduotimis, kurias dėstytojai patikrino ir kiekvienam atsakiusiam pateikė komentarus.

Spalio 4–6 d. „Best Western Vilnius“ viešbučio konferencijų salėje dalyvių laukia daugiausiai praktiniai užsiėmimai su palydovų ir modelių duomenimis, skirtiems prognozių ir perspėjimų šaltuoju metų laiku sudarymui. Be to bus pristatomos kiekvienos šalies sinoptikų grupės prezentacijos apie ekstremalius meteorologinius reiškinius ir jų padarinius (šaltuoju metų laiku).

Apie Baltic+ kursų dalį Vilniuje galima rasti EUMETSAT svetainėje, o taip pat CEOS mokymų kalendoriuje.

 

Parengė: Klimato ir tyrimų skyriaus vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė