Asset Publisher Asset Publisher

Back

2022-05-16 | Kada peržengsime 1,5 °C ribą?

Kada peržengsime 1,5 °C ribą?

Pasaulio meteorologijos organizacija perspėja, kad yra 50 % tikimybė jog per artimiausius penkerius metus (2022–2026 m.), bent vienus metus globali metinė oro temperatūra bus 1,5 °C aukštesnė nei ikipramoninio laikotarpio (palyginimui 2017–2021 m. laikotarpiu, tokia tikimybė buvo vos 10 % ir simbolinė riba nebuvo pasiekta).

Priminsime, kad 2015 m. vykusio Paryžiaus susitarime (dėl klimato kaitos) išsikeltas tikslas – pasiekti, jog iki 2100 m. vidutinė planetos temperatūra nepakiltų daugiau kaip 2 laipsniais ir siekti, kad ji neviršytų 1,5 °C, palyginus su iki pramoniniu laikotarpiu.

Visgi, reiktų pažymėti, jei 1,5 °C riba bus vienais metais bus viršyta, tai nereikš, kad Paryžiuje išsikeltą tikslą sugriovėme ir negrįžtamai peržengėme vieną iš temperatūros slenksčių, nes tai vos vieneri metai (kad visų penkerių ateinančių metų globalios oro temperatūros vidurkis viršys 1,5 °C ribą yra vos 10 % tikimybė). Tačiau tai reikš jog artėjame prie situacijos, kuomet 1,5 °C riba gali būti peržengta ne vienerius metus, o kur kas ilgesnį laiką. Tai rodiklis rodantis, kad klimato poveikis žmonėms ir visai planetai tampa vis žalingesnis. Aukštesnė oro temperatūra lemia didesnį kiekį ekstremalių, daug nuostolių ir žalos padarančių hidrometeorologinių reiškinių skaičių visame Pasaulyje. Taip pat dėl kylančios temperatūros rūgštėja vandenynai bei kyla jų lygis, sparčiau tirpsta ledynai (juose mažėja daugiamečio ledo kiekis).

Šiuo metu neabejojama (93 % tikimybė), jog per artimiausius penkerius metus sulauksime globaliai karščiausių metų per visą meteorologinių stebėjimų istoriją.

Grafikuose – oro temperatūros pokyčiai (nuokrypiai nuo 1971–2000 m. vidurkio) pasaulyje ir Lietuvoje. (showyourstripes.info)

 

Parengė: Klimato ir tyrimų skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas