Asset Publisher Asset Publisher

Back

2022-03-22 | Hidrologų ir meteorologų šventinės dienos

Hidrologų ir meteorologų šventinės dienos

Kovo 22 ir 23-oji – šventinės dienos visiems hidrologams ir meteorologams, nes yra atitinkamai yra minimos Pasaulinė vandens ir Pasaulinė meteorologijos diena.

 

Lietuvoje Pasaulinė vandens diena Aplinkos ministerijos iniciatyva minima nuo 2000 m. Specialiame puslapyje worldwaterday.org šiemet kviečiama diskutuoti apie požeminį vandenį. Šių metų devizas: POŽEMINIS VANDUO – NEMATOMĄ PAVERSTI MATOMU.

Akcentuojama, kad požeminis vanduo yra nematomas, tačiau jo poveikis matomas visur. Tai yra kaip paslėptas lobis, kuris praturtina mūsų gyvenimą. Taip pat pažymima, kad beveik visas skystos būsenos gėlas vanduo pasaulyje yra požeminis vanduo, o dėl klimato kaitos šio vandens svarba bus vis didesnė. Dėl to turime dirbti kartu, kad tvariai valdytume šį brangų išteklių.

Įdomu tai, kai požeminis vanduo yra ypač svarbus mūsų šalies gamtos išteklius, nes esame tarp nedaugelio šalių, kurios pilnai apsirūpina geriamuoju vandeniu ne iš paviršinių, o iš požeminių vandens šaltinių. smiley

Kiekvienais metais kaip ir vandens, taip ir meteorologijos dienos proga yra skiriamas tam tikras šūkis/devizas. Šiemet jis skamba taip: „Išankstiniai perspėjimai ir ankstyvi veiksmai“ (Early Warning and Early Action). Šiuo devizu taip pat siekiama pabrėžti ir hidrometeorologinės bei klimato informacijos svarbą mažinant rizikas kylančias dėl pavojingų hidrometeorologinių reiškinių daromo poveikio ir sukeliamos žalos.

Dėl klimato kaitos daugelyje pasaulio vietų ekstremalūs hidrometeorologiniai reiškiniai tampa vis dažnesni ir intensyvesni. Todėl, šiuo metu vien tik prognozių pranešančių apie tai, kokie bus orai, nebepakanka. Labai reikalingos ir svarbios hidrometeorologinių reiškinių poveikių grįstos prognozės, kuriomis žmonės būtų informuojami ne tik koks bus oras, bet ir kokį poveikį jis darys žmonėms bei aplinkai. Tokios prognozės labai svarbios apsaugant gyventojų turtą, sveikatą ar net gyvybes. Deja, bet šiuo metu pasaulyje net kas trečiam gyventojui išankstinės prognozės ir perspėjimai vis dar nėra prieinami.

Taip pat būtinas ir glaudus bendradarbiavimas tarp nacionalinių hidrometeorologijos tarnybų ir įvairų institucijų siekiant greičiau reaguoti ir geriau pasiruošti hidrometeorologinių reiškinių keliamiems pavojams.

Tinkamas pasirengimas ir gebėjimas veikti tinkamu laiku, tinkamoje vietoje gali išgelbėti daugybę gyvybių bei apsaugoti gyventojų turtą – tiek dabar, tiek ateityje.

Perspėjimai prieš audras ir kitus pavojingus reiškinius mūsų šalyje dažniausiai gyventojus pasiekia per radiją, televiziją arba telefoną. Pranešimus skelbiame ir socialinių tinklų paskyrose, jie plačiai paplinta naujienų portaluose, tad su perspėjimais mūsų valstybėje bėdų neturime. Reikia tik sekti informaciją. wink

 

Parengė: KTS vedėjas dr. Donatas Valiukas, KTBS vyriausiasis specialistas Gytis Valaika