Asset Publisher Asset Publisher

Back

2021-10-26 | Virš Lietuvos sumažėjo bendrasis ozono kiekis

Virš Lietuvos sumažėjo bendrasis ozono kiekis

Kauno meteorologijos stoties duomenimis bendrasis ozono kiekis 2021 m. spalio 25 d. virš Lietuvos sumažėjo iki 230 Dobsono vienetų (toliau – DU), tai yra 21 % mažiau lyginant su šios dienos vidutiniu daugiamečiu dydžiu (jei ozono kiekis nukristų iki 220 DU, tai būtų laikoma ozono skyle).  Bendrojo ozono kiekio sumažėjimas spalio–gruodžio mėnesiais yra dėsningas. Šiam metų laikui būdingas mažas Saulės aukštis ir trumpa dienos trukmė, todėl į Žemę patenkantis ultravioletinių Saulės spindulių srautas yra gerokai mažesnis ir žmonių sveikatai pavojaus nekelia.

Ozono sluoksnio sumažėjimas šių metų spalio 24 d. buvo stebimas virš Skandinavijos pusiasalio ir Britų salų, o 25 d. apėmė didžiąją šiaurinės Europos dalį. Prognozuojama, kad artimiausiomis dienomis virš Lietuvos bendrojo ozono kiekis šiek tiek didės, tačiau savaitės pabaigoje (ketvirtadienį–šeštadienį) vėl sumažės iki 220–240 DU.

Daugiau informacijos apie ozono kitimą virš Lietuvos galite rasti
čia.

Plačiau apie ozoną, ultravioletinę Saulės spinduliuotę, jos keliamus pavojus ir apsaugą nuo jų, galite skaityti mūsų svetainės skyrelyje „Įvairenybės“.

 

Žemėlapyje – 2021 m. spalio 25 d. bendrojo ozono sluoksnio informacija iš Pasaulio ozono ir ultravioletinės Saulės spinduliuotės duomenų centro (WOUDC)

 

Parengė: LHMT MASS vyresnioji specialistė Gintarė Giliūtė