Asset Publisher Asset Publisher

Back

2021-10-22 | Žaibai spalio 21–22 dienomis

Žaibai spalio 21–22 dienomis

Praėjusiomis paromis sulaukėme ne tik stipraus ir gūsingo vėjo, bet ir gana gausaus šiam metų laikui žaibų skaičiaus. LHMT žaibų detektoriai nuo spalio 21 d. popietės iki 22 d. ankstyvo ryto iš viso virš Lietuvos užfiksavo 412 žaibų išlydžius. Didesnė jų dalis – 250, buvo tarp debesų ir žemės paviršiaus nepasiekė. Žemės paviršių (žaibas tarp debesies ir žemės) pasiekė 162 žaibų išlydžiai. Būtent šie žaibai ir yra pavojingiausi. Pranešama, jog Panevėžio rajone, Ramygaloje nuo žaibo iškrovos užsidegė namas. Ramygalos apylinkėse registruoti net kelį žaibų išlydžiai iš kurių vienas ir sukėlė šį gaisrą.

Žvelgiant į atskiras savivaldybes daugiausiai žaibų registruota Kėdainių r. savivaldybėje – net 107 (39 iš jų debesis–žemė). Didžioji dalis žaibų registruota centrinėje, pietvakarinėje Lietuvos dalyse. Rytinėje, pietrytinėje, pietinėje Lietuvoje žaibų registruota nebuvo.

Žemėlapyje ir lentelėje apačioje – savivaldybės, kuriuose registruota daugiausiai žaibų išlydžių.

 

Perkūniją ir žaibus bei tokį jų teritorinį pasiskirstymą lėmė sinoptinė situacija.

Sinoptinės situacijos apžvalga:
Išanalizavus sinoptinę situaciją, galima atsekti aktyvaus ciklono vystymosi kelią ir sąlygas, nulėmusias ne tik labai smarkius vėjus, lietus, bet ir netipiškas šiam metų laikui perkūnijas. Ciklonas, kuris „vieši“ Lietuvoje palydovo vaizde aptinkamas prieš parą – spalio 21 d. 6 val. ties Danija. Šis sūkurys susidarė šaltame ore ant šaltojo atmosferos fronto pirmiausia kaip frontinė banga, bet labai greitai tapo savarankišku sūkuriu ir pajudėjo nešamas labai stiprios pietvakarių sraujymės Baltijos šalių link.

Pagal turimus duomenis, vakar maksimali oro temperatūra Lietuvoje siekė 15–16 laipsnių šilumos, pakilus į 1,5 km buvo irgi labai šilta 10–12 laipsnių, o 5 km aukštyje – 17 laipsnių šalčio. Pasiekęs Lietuvą šis nedidelis, bet labai aktyvus ciklonas gerokai sujaukė orus, o vakariniuose ir centriniuose rajonuose savo energiją parodė žaibais. Šiuose regionuose susidarė palankiausios sąlygos konvekcijai ir dėl temperatūrų skirtumų, ir dėl labai aukštų nepastovumo parametrų, labiau būdingų vasarai nei rudens viduriui. Slenkant ciklonui per šalį, jo vakarine dalimi praėjusią naktį praslinko dar vienas šaltasis frontas, atvėręs kelią dar didesniam šalčiui. Įsiveržęs šaltas oras pažemino oro temperatūrą: prie žemės ji tesiekė 4–7 laipsnius šilumos, 1,5 km aukštyje nukrito iki 0 laipsnių, o 5 km – net iki 29 laipsnių šalčio. Prie tokios situacijos naktį kai kur galėjo iškristi ir pirmoji šlapdriba. Šaltas oras prasiskverbė ne tik iš šiaurės vakarinės Europos dalies, bet ir iš aukštų atmosferos sluoksnių, taip išbalansuodamas stabilią atmosferos būseną ir sudarydamas sąlygas dienos ir nakties perkūnijoms tuose regionuose, kur išryškėjo didžiausi terminiai skirtumai ir slinko smarkiausių vėjų kelias.

Prognozių modeliai tiksliai numatė aktyvų procesą, ir sinoptikų prognozėse buvo akcentuotas ne tik stiprus vėjas, krituliai, bet ir perkūnijos.

 

Parengė: LHMT KTS vedėjas dr. Donatas Valiukas ir vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė