Asset Publisher Asset Publisher

Back

2021-09-28 | Rugsėjo 29-oji – Vėjų diena

Rugsėjo 29-oji – Vėjų diena

Rugsėjo 29-oji – Mykolinės, dar vadinama Vėjų diena. Mat pagal senovinius tikėjimus tos dienos rytmečio vėjo kryptis išpranašaujanti būsimosios žiemos orus. Jei vyrauja vakaris, žiema bus permaininga, su atlydžiais, jei pietys – šilta, jei rytys arba šiaurys – snieginga. Be to, iš kurios pusės per Mykolines vėjas „atbėga“, toks bus dažnesnis ir žiemą. Giedra per šią dieną žada itin šaltą žiemą (Libertas Klimka. Tradicinių kalendorinių švenčių semantika. 2009).

Pabandykime patikrinti, ar šis spėjimas tvirtinasi XXI-ame amžiuje, ar vykstanti sparti klimato kaita sugriovė šį senolių pastebėjimą.

Pasirinkome vieną tikrą žiemą: 2010/11 m., kai vidutinė žiemos oro temperatūra buvo -5,7 °C ir 2019/20 m. žiemą, kai visos žiemos ir visų mėnesių vidutinė oro temperatūra buvo teigiama, nebuvo susidariusi sniego danga, paprastai tariant – žiemos nebuvo.

2019/20 metų žiema buvo pati šilčiausia nuo 1961 m. – vidutinė oro temperatūra siekė +2,6 °C, o žemiausia visos žiemos temperatūra -8,9 °C (Rokiškis, vasario 5 d.). 2019 m. rugsėjo 29 d. rytmetį pūtė nestiprus pietų, pietvakarių vėjas, kas ir pranašavo šiltą žiemą. Saulė šią dieną švietė trumpai, nuo keliolikos minučių iki 2 su puse valandos, taigi, Saulė šalčių taip pat nepranašavo.

2010 m. rugsėjo 29 d. rytą pūtė vidutinio stiprumo šiaurės, šiaurės rytų vėjai – ne veltui: 2010/11 metų žiema buvo šalta, žemiausia oro temperatūra nukrito iki -30,2 °C (Varėna, sausio 25 d.), o sniego danga, susidariusi lapkričio pabaigoje, nutirpo tik įpusėjus kovui. Saulė visą dieną švietė pajūryje, pusę dienos šiaurinėje dalyje, likusioje dalyje nešvietė visai. Tačiau temperatūros didelių skirtumų tarp šių šalies dalių nebuvo, šalta buvo visoje Lietuvoje. Šį kartą spėjimas pagal Saulę pasitvirtino tik pajūryje ir iš dalies šiaurinėje dalyje.

Neabejoju, jog peržvelgus daugiau žiemų ir atitinkamų Mykolinių orus rastume ir pasitvirtinusių, ir nepasitvirtinusių ar iš dalies pasitvirtinusių spėjimų. Pabandykim paspėlioti, kokią ateinančią žiemą mums žada 29-osios orų prognozė. Ir nepamirškim žiemą patikrinti, ar vis dar veikia ši senolių išmintis. smiley

 

Rugsėjo 29-osios orų prognozė: 

Trečiadienis bus debesuotas su pragiedruliais, lietaus tikimybė maža. Vėjas pietryčių, naktį 5–10 m/s, dieną 7–12 m/s. Žemiausia temperatūra naktį 4–9, vietomis 1–3, aukščiausia dieną 11–15 laipsnių šilumos.

Remiantis tokia rytdienos orų prognoze, žiemą sniego turėtų netrūkti, tačiau ji nebus labai šalta. Kita vertus, pietryčių vėjas žiemos metu nebūna šiltas ir dažnai lemia sausus orus, tad kokia bus ateinanti žiema paliekame galutinai nuspręsti jums. Rytoj stebėkite dangų ir pučiančio vėjo kryptį, o pasibaigus žiemai galėsite nuspręsti ar jūsų spėjimas, paremtas liaudiška išmintimi, buvo teisingas. smiley

 

Parengė: KTS vyriausioji specialistė Zina Kitrienė
Nuotrauka: K. Kitrys