Asset Publisher Asset Publisher

Back

2021-09-16 | Ozono sluoksnio apsaugos diena

Rugsėjo 16-oji – ozono sluoksnio apsaugos diena

Nuo 1995 m. rugsėjo 16 d. švenčiama Tarptautinė ozono sluoksnio apsaugos diena, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į tarptautines pastangas kovojant su ozono sluoksnio plonėjimo problema. Šių metų šūkis minint šią visiems svarbią dieną – „Montreal Protocol - Keeping us, our food and vaccines cool“ (liet. Monrealio protokolas – vėsina mus, mūsų maistą ir vakcinas).

1985 m. Vienoje 44 valstybių atstovai priėmė „Ozono sluoksnio apsaugos Konvenciją“, 1987 m. buvo pasirašytas Monrealio protokolas. Konvenciją ir protokolą pasirašiusios šalys siekia sumažinti ozono sluoksnį naikinančių cheminių medžiagų gamybą bei sugriežtinti kontrolę. 

Apie tai, kad stratosferos ozono sluoksnio nykimas yra labai svarbi ir rimta ekologinė problema buvo pradėta kalbėti 8 deš. pabaigoje, kuomet atliekant vis daugiau tyrimų, buvo pastebėtas ozono koncentracijos sumažėjimas iki 40 % Antarktidos regione. Vis daugiau tyrimų parodė ozono sluoksnio plonėjimą ir Šiaurės pusrutulyje (Vakarinėje Europos ir šiaurinėje Norvegijos dalyje). Pasak mokslininkų, ozono koncentracija kas metus mažėja 0,5 % ir, jeigu toliau bus naudojamos medžiagos ardančios ozono sluoksnį (chloro fluoro angliavandeniliai), iki 2050 m. prognozuojama netekti iki 60 %.

1994 m. Lietuvos Respublika ratifikavo Vienos konvenciją ir Monrealio protokolą, buvo parengta Lietuvos nacionalinė ozono sluoksnio apsaugos programa. Nuo 1993 m. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba įsijungė į Pasaulinės meteorologijos organizacijos (WMO) Globalų atmosferos stebėjimų tinklą – Kauno meteorologijos stotyje pradėti ir iki šiol vykdomi bendrojo ozono kiekio matavimai, duomenų archyvo kaupimas, o duomenys siunčiami į Pasaulinį ozono ir ultravioletinės Saulės spinduliuotės duomenų centrą bei skelbiami šio centro biuletenyje „Ozone Data for the World“.

Bendrojo ozono kiekio kaita Kauno MS 1993–2021.08 mėn. Lietuvos vidurkis – 338 DU.

 

Kauno meteorologijos stotyje ozono sluoksniui naudotas ozonometras M-124 ir šiais laikais automatiškai stebėjimus atliekantis spektrofotometras Brewer MK III

 

Stratosferos ozonas yra visos gyvybės Žemėje saugotojas, kadangi sugeria daug kenksmingos ultravioletinės Saulės spinduliuotės (UV) 200–320 nm ilgio bangų diapazone. Tai yra vertingiausia ir svarbiausia ozono savybė. Kuo ozono sluoksnis storesnis, tuo mažiau ultravioletinių Saulės spindulių pasiekia žemės paviršių. Sluoksniui suplonėjus, gyvybė Žemėje gauna daugiau UV spindulių, kurie žmonėms gali sukelti odos vėžį, kataraktą, imuninės sistemos sutrikimus. Taip pat veikiamos ir vandens bei sausumos ekosistemos, pažeidžiamos gyvybiškai svarbios maitinimosi grandys. Mažejant ozono sluoksniui, krenta stratosferos temperatūra, keičiasi atmosferos cirkuliacija. 

Per paskutiniuosius 3 dešimtmečius Vienos konvencija ir Monrealio protokolas paskatino 197 tautas dirbti išvien kovojant su ozono sluoksnio plonėjimo priežastimis, išsaugant jį ateinančioms kartoms. Kaip kiekvienam iš mūsų galima prisidėti prie ozono sluoksnio išsaugojimo galima plačiau skaityti čia. Plačiau apie ozoną galite skaityti čia. Aktuali informacija apie jo kitimą virš Lietuvos čia.

Parengė: LHMT MASS vyresnioji specialistė Gintarė Giliūtė