Asset Publisher Asset Publisher

Back

2021-07-14 | Kiek vasarą Lietuvoje būna šiltų ir vėsių naktų?

Kiek vasarą Lietuvoje būna šiltų ir vėsių naktų?

Karštos dienos, šiltos naktys. Šiuo metu taip gyvename jau kiek daugiau nei du dešimtadienius, kurie Lietuvoje buvo rekordiškai karšti. Pastaruoju metu nemažai rašėme apie karščius ir kaitras, t. y. apie maksimalią dienos oro temperatūrą. Reguliariai informuojame ir apie Lietuvai vis dar gana išskirtini reiškinį – tropines naktis. Apie tropines naktis Lietuvoje taip pat esame rašę ir anksčiau (plačiau čia).

Šį kartą apžvelgsime, kiek Lietuvoje vasaros mėnesiais (birželį, liepą, rugpjūtį) vidutiniškai būna vasariškai šiltų ir kiek vėsių naktų. Laikome, jog vasariškai šilta naktis yra tuomet, kai oro temperatūra nenukrenta žemiau 15 °C, o vasariškai vėsi naktis tuomet, kai oro temperatūra nukrenta žemiau 10 °C. Lietuvai įprastinėmis (arba daugiametėmis) vidutinėmis klimato sąlygomis (SKN) laikomas 1991–2020 m. vidurkis. Analizė atlikta remiantis 18 meteorologijos stočių duomenimis 1961–2020 m. laikotarpiu.

 

Šiltų ir vėsių naktų skaičius

Vidutiniškai Lietuvoje vasaros mėnesiais būna 21 šilta ir 23 vėsios naktys.

Žvelgiant į teritorinį tokių naktų pasiskirstymą galime pastebėti, jog didesnėje Lietuvos teritorijos dalyje vasaros mėnesiais vidutiniškai būna 15–20 šiltų ir 15–20 vėsių naktų. Taigi, šiltų ir vėsių naktų skaičius yra labai panašus. Tačiau, atskiruose regionuose ši proporcija gana smarkiai skiriasi. Ypač, dėl specifinių mikroklimatinių sąlygų, labai išsiskiria Nida, čia itin gausu šiltų (vidutiniškai – 48 naktys) ir labai mažai vėsių (vid. vos 4 naktys) vasaros naktų. Apibendrinus, pajūryje vasariškai šiltų naktų būna kur kas daugiau nei vėsių. Mažiausiai vasariškai šiltų naktų įprastai būna Žemaičių Aukštumos pietinėje dalyje (vid. 13–15). Daugiausiai vėsių naktų vasaros metu registruojama Varėnos apylinkėse (vid. 35 naktys), tačiau galime prisiminti tai, jog čia registruojama daugiausiai karštų dienų.

 

Daugiausiai vasariškai šiltų naktų registruojama liepą (vid. 9,5), o mažiausiai birželį (vid. 3,5), tuo tarpu daugiausiai vėsių naktų, atvirkščiai, daugiausiai būna birželį (vid. 11,8), o mažiausiai liepą (vid. 4,2). Rugpjūčio mėnesį vidutiniškai būna 7,8 šiltos ir 6,5 vėsios naktys.

Taigi, vasarą norintiems leisti laiką lauke ir ieškantiems vasariškai šiltų naktų reiktų rinktis Lietuvos pajūrį.

 

Vasariškai šiltos bei vėsios naktys ir klimato kaita

Vykstant klimato kaitai stebimas vasariškai šiltų naktų skaičiaus augimas ir vėsių naktų skaičiaus mažėjimas. Pavyzdžiui, jei remiantis 1991–2020 m. SKN (Lietuvai šiuo metu įprastinėmis klimato sąlygomis), šiltų ir vėsių vasaros mėnesių naktų skaičius yra gana panašus, tačiau remiantis 1961–1990 m. SKN galime konstatuoti, jog keliasdešimt metų atgal vėsių vasaros naktų buvo net tris kartus daugiau nei šiltų! Tuo metu vidutiniškai Lietuvoje vasaros mėnesiais būdavo vos 11 šiltų ir ir net 32 vėsios naktys.


Parengė: LHMT KTS vedėjas dr. Donatas Valiukas