Asset Publisher Asset Publisher

Back

2021-06-24 | Joninių orų rekordai Lietuvoje

Joninių orų rekordai Lietuvoje

Šiandien švenčiame Jonines. Tikriausiai švęsdami šią dieną pastebėjote, jog orai gali būti labai įvairūs. Tad pažvelkime, kokių Joninių orų rekordų yra pasitaikę per paskutinius 60 metų.

Nuo 1961 m. iki dabar aukščiausia oro temperatūra Joninių dieną meteorologijos stotyse registruota 2016 m. Varėnoje, kuomet dieną oras įkaito iki 30,9 °C. Ši diena karšta ir sausa buvo visoje Lietuvoje. Karštos ir sausos Joninės buvo ir 2020 bei 1979 m.

Vėsiausias Joninių rytas registruotas 1983 m. Varėnoje, ryte oro temperatūra buvo nukritusi iki 1,9 °C. Šaltokos Joninės buvo ir 1994 m., kai net dienos metu maksimali oro temperatūra vos perkopė 10 °C.

Žinome, kad per Jonines dažnai lyja, o daugiausiai kritulių šią dieną iškrito 1990 m. Šiauliuose – 63,1 mm. Tais metais gausiai palijo ir kitose Lietuvos dalyse.

Didžiausias vėjo greitis, gūsiuose pasiekęs 24 m/s, Joninių dieną registruotas 2008 m. Panevėžyje.

 

Kasmet apie birželio 21 – 24 d. būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Trumpiausia naktis nuo seno sureikšminta, sumistifikuota, manyta, kad ji stebuklinga. Lietuviai šią naktį vadina Rasomis arba Kupole, latviai – Lyguo, estai, kaip ir skandinavų šalys – Vidurvasario švente, lenkai, kartu su kitomis rytų slavų tautomis – Kupalos švente, tiesa, pažymi pagal senąjį kalendorių (dabar tai liepos 7 d.). Įsitvirtinus krikščionybei, 24 d. sutapatinta su Jono Krikštytojo gimimo diena. Dabar ši vidurvasario šventė yra tapusi tiek Bažnyčios, tiek nacionaline, visuomenine švente, kur susipynusios įvairios tradicijos. Daugelyje šalių, kaip ir Lietuvoje, paplitusios šios dienos tradicijos: žolelių rinkimas, vainikų pynimas ir jų plukdymas, laužų deginimas, paparčio žiedo ieškojimas... O orai šioms veikloms ne visada būna palankūs.

 

Parengė: LHMT KTS vedėjas dr. Donatas Valiukas ir vyriausioji specialistė Zina Kitrienė