Asset Publisher Asset Publisher

Back

2021-06-23 | Tauragno ežero įdomybės Joninių dieną

Tauragno ežero įdomybės Joninių dieną

Tauragnas yra giliausias ir aukščiausiai virš jūros lygio esantis ežeras Lietuvoje. Nors ežero plotas yra tik kiek daugiau nei 5 km², giliausia vieta šiame ežere siekia net 62,5 m. Dėl savo gylio Tauragno ežeras gana lėtai įšyla, todėl yra laikoma, kad šilčiausias vanduo jame vyrauja rugpjūčio mėn.

Ežeruose vasara prasideda, kai vandens temperatūra pasiekia 10 °C. Giliausi šalies ežerai į vasaros pradžią įžengia, kai oro temperatūra pakyla bent iki 12 °C. Nors iš pradžių įvairaus gylio ežerai šyla skirtingu intensyvumu, komfortišką maudymosi temperatūrą (18 °C) pasiekia panašiu metu – kai vidutinė paros oro temperatūra siekia 16 °C.

Tauragno ežeras iki komfortiškos maudymuisi vandens temperatūros įšyla apie gegužės pabaigą – birželio pradžią. Tačiau artėjant bene laukiamiausiai vasaros šventei, Joninėms, apžvelkime ar visuomet minėtą šventinę dieną buvo malonu maudytis giliausiame Lietuvos ežere.

Per paskutinius 30 metų šilčiausias ir galbūt net nelabai vėsinantis karštomis vasaros dienomis vanduo Tauragno ežere fiksuotas pernai, 2020 m, kai per Jonines vandens temperatūra siekė 24,5 °C. Nors mėnesio pradžioje vandens temperatūra tebuvo vos 14,6 °C, tačiau netruko sušilti ir vidutinė mėnesio temperatūra ežere siekė 23,5 °C. Taip pat nemenkai įšilęs vanduo Tauragno ežere buvo ir 2019, 2013 bei 1999 m. – kiek daugiau nei 23 °C. Kitais metais ežeras nebuvo toks šiltas poilsiautojams.

Šalčiausias vanduo Tauragne fiksuotas 1994 m. Per tų metų Jonines maudytis šiame ežere vargu ar kas išdrįso, nes vandens temperatūra siekė vos daugiau nei 13 °C. Tačiau šiemet tai negresia, nes Lietuvoje užsitęsus tropinei šilumai Tauragnas jau yra įšilęs iki 24 °C, todėl belieka laukti naujų Joninių rekordų.

 

Visuose šalies ežeruose vandens temperatūra yra perkopusi 20 °C, dauguma ežerų įšilę iki 22-24 °C. Nusprendę artimiausiomis dienomis laiką leisti prie upių lepinsis 19–25 °C šiltumo vandeniu. Taigi, per Jonines maudynės, tikriausiai, bus populiariausia pramoga.

Parengė: LHMT HSS vyresnioji specialistė Gintarė Kugytė