Asset Publisher Asset Publisher

Back

2021-03-22 | Kovo 23-iąją minime Pasaulinę meteorologijos dieną

Kovo 23-iąją minime Pasaulinę meteorologijos dieną

Kiekvienais metais kovo 23 d. Pasaulio meteorologijos organizacija (PMO) kartu su ją jungiančiomis 193 valstybėmis ir teritorijomis narėmis bei visa pasaulinė meteorologų bendruomenė mini Pasaulinę meteorologijos dieną. Minint šią dieną kiekvienais metais skelbiamas vis naujas šūkis. Šių metų meteorologijos dienos šūkis - „Vandenynas, mūsų klimatas ir oras“. 
Kai kalbame apie orą ir klimatą, daugelis mūsų galvoja tik apie tai, kas vyksta atmosferoje. Tačiau labai svarbu nepamiršti ir vandenynų, nes jų įtaka klimatui ir orams yra labai didelė. Šių metų šūkiu siekiama atkreipti dėmesį į vandenynų svarbą bei į vieną Žemės sistemą sujungti vandenynus, klimatą ir orus. 
Vandenynai dengia 70 proc. mūsų planetos paviršiaus. Jie yra ne tik labai svarbus orus ir klimatą formuojantis veiksnys, bet taip pat užima labai svarbų vaidmenį ir Pasaulio ekonomikoje bei žmonių kasdieniame gyvenime. 40 proc. visos žmonijos gyvena nenutoldami daugiau nei 100 km nuo jūrų ar vandenynų. Dažnėjančios ekstremalios audros, uraganai, jų sukeltos liūtys atneša didelių nuostolių pakrančių gyventojams ar net juos pražudo. 90 proc. pasaulio prekybos vyksta jūromis ir vandenynais. Dėl audrų vandenynuose ir jūrose krovinių gabenimas laivais tampa sudėtingesnis ir pavojingesnis. Netenkama ne tik dalies krovinių, bet ir žmonių gyvybių.
Dėl kintančio klimato šylantys vandenynai turi didžiulią įtaką orams. 2020 m. pasaulyje buvo vieni šilčiausių, o 2011−2020 m. dešimtmetis - pats šilčiausias per visą meteorologinių stebėjimų istoriją. Vandenynai ne tik šiltėja, bet ir sugerdami CO2 rūgštėja, o tai neigiamai veikia vandenynų biosistemas. Vandenynų lygis kyla, o jūrinis ledas ir toliau tirpsta. Minimalus ledo išplitimas 2020 m. Arkties vandenynu buvo vienas iš pačių mažiausių per stebėjimo istoriją. Šiltesni vandenynai yra tarsi kuras, formuojantis ir vystytantis Atlanto bei Ramiojo vandenyno tropiniams ciklonams. 2020 m. tropinių uraganų sezonas Atlanto vandenyne buvo rekordiškai aktyvus.
Vandenynai užima daugiau nei 2/3 žemės paviršiaus, kur labai retai vykdomi reguliarūs meteorologiniai matavimai. Tokie meteorologiniai duomenys labai reikalingi tikslioms orų prognozėms sudaryti, ypač sudarant sezonines orų prognozes.
Taip pat pažymėtina, jog šiais metais siekiant darnaus vystymosi prasideda Jungtinių Tautų vandenynų mokslų dešimtmetis (2021-2030 m.).
Įvairios organizacijos pabrėžia vandenynų svarbą ir poreikį geriau juos pažinti. O norėdami geriau suprasti orus ir klimatą, turime geriau suprasti tai, kas vyksta vandenynuose.

Kovo 23-ioji - Pasaulinė meteorologijos diena. PIXABAY nuotr.

 

Tekstas: klimatologo Donato Valiuko