Asset Publisher Asset Publisher

Back

2019-06-25 | Neryje pasiektas stichinis vandens lygis

Neryje pasiektas stichinis vandens lygis

Neries upėje birželio 25 d. duomenimis vandens debitas yra 48,2 m3/s. Jis sumažėjo iki mažesnės už nustatytą gamtosauginį vandens debitą reikšmės (<51,5 m3/s). Tai stichinis hidrologinis reiškinys. Gamtosauginis vandens debitas reikalingas, kad būtų užtikrintos minimalios ekosistemos gyvavimo sąlygos. Taip pat nusekusioms upėms būdingas didelis vandens augalų žydėjimas, didesnė vandens tarša, gali gaišti žuvys.

2019 m. birželio 25 d. hidrologinė sausra buvo užfiksuota pusėje (24 iš 48) vandens matavimo stočių. Jose šiuo metu vandens lygis yra žemesnis už žemiausią vidutinį daugiametį vandens lygį.

Dubysos, Tatulos ir Nevėžio upėse tetrūksta 1-3 cm nusekimo ir šios VMS taip pat bus priskiriamos prie hidrologinę sausrą* vaizduojančių stočių. Kol kas menkiausiai hidrologinės sausros padėtį atspindi Šušvės, Akmenos-Danės, Šešupės ir Šventosios upės. Šių upių vandens lygis daugiau nei 30 cm aukštesnis už žemiausią vidutinį daugiametį vandens lygį. Birželio pabaigoje tikslinsime skaičiavimus ir jei sinoptinė situacija nesikeis, Lietuvoje bus skelbiama hidrologinė sausra.

 


Neries vaizdas Vilniuje. R. Bataitienės nuotr.

*sausringas laikotarpis paviršinio vandens telkiniuose – hidrologinė sausra; prasideda, kai vandens lygis daugiau kaip pusėje vandens matavimo stočių (hidrologiniai matavimai jose vykdomi daugiau kaip 30 metų), pasiekia vidutinį žemiausią šiltojo sezono vandens lygį.