Asset Publisher Asset Publisher

Back

2019-06-11 | Šįkart kaitros pliūpsnis bus stipresnis

Šįkart kaitros pliūpsnis bus stipresnis

Vos prieš savaitę į Lietuvą užsukęs atogrąžų oras trumpam leido atsikvėpti ir aukščiausia dienos oro temperatūra nuo 30–32 laipsnių savaitgalį „nukrito“ iki 21–26 laipsnių šilumos. Ypač vėsa pasijuto pirmadienio naktį, kuomet šiauriniuose rajonuose kai kuriose vietovėse fiksuota vos 5–7 laipsnių temperatūra.
Pamažu karštis įsibėgėja ir vakar įdienojus temperatūra vėl kai kuriuose pietiniuose rajonuose šoktelėjo iki 28–29 laipsnių. Atitinkamai šyla ir naktys: praėjusi naktis teįstengė atvėsti iki 12–16, o pajūryje ji sutapo su Baltijos vandens temperatūra, 18 laipsnių.
Tokia šiltėjimo tendencija rodo, kad vėl į mūsų regioną plūsta atogrąžų oras, kuris artimiausiomis dienomis dienos temperatūrą pakels iki 30–33, o vietomis iki rekordinės 35 laipsnių. Priminsime, jog pati karščiausi šio mėnesio diena užregistruota 2016 metais birželio 25–26 d. – Pakruojyje bei Elektrėnuose būta 35,4.
Artimiausių dienų sinoptinė situacija labai palanki karštam orui keliauti iš Europos pietryčių: anticiklono centras apsistos ties europine Rusijos dalimi, ir orui judant pagal laikrodžio rodyklę Lietuva patenka į karšto oro srautą. Ši oro masė gali prikaupti didelį kiekį drėgmės, todėl popiet dažnai kaupsis debesys, kurie ir šiandien, ir rytoj vietomis (didesnė tikimybė šiaurinėje šalies pusėje) gali prapliupti liūtiniais lietumis su perkūnijomis ir škvaliniais vėjo sustiprėjimais. Daugiau vietovių ir gausiau turėtų palyti ketvirtadienį bei penktadienį. Beveik iki savaitgalio karštis nesitrauks, laikysis aukšta santykinė oro drėgmė, todėl juntamoji temperatūra gali būti 5–7 laipsniais aukštesnė nei rodys termometrai. Atkreiptinas dėmesys ir į tvankias bei labai šiltas naktis – vargiai oras atvės žemiau 20 laipsnių, o vietomis galimi net 22–24 laipsniai.
Senka ir vandens telkiniai bei upės, o Neries ties Vilniumi debitas artimiausiu metu pasieks stichinę reikšmę – nukris iki gamtosauginio debito. Šiuo laikotarpiu reikėtų tausoti bei atsakingiau naudoti ir geriamą vandenį, kurio dažnai negailime laistydami žolynus ar gėlynus.
Nusistovėjus kaitrai ir labai aukštai saulės ultravioletinei spinduliuotei būtina imtis atsargumo buvimo saulėkaitoje priemonių, pasirūpinti mažyliais ir senyvo amžiaus žmonėmis. Vanduo, pavėsis, pralaidi orui šviesi apranga, kepurė ar skrybėlė bei akiniai su UVI filtrais turi tapti pagrindiniais buvimo lauke atributais. Vidurdienį būtina iki minimumo mažinti fizinį aktyvumą, vengti labai didelių terminių kontrastų – ypač šaltų gėrimų, žemos temperatūros kondicionierių.
Gaivesnis atokvėpis numatomas savaitgalį – numatomi vasariškai šilti, šeštadienį beveik be lietaus, o sekmadienį vėl su trumpais lietumis bei perkūnijomis orai.

PIXABAY nuotr.