Asset Publisher Asset Publisher

Back

2018-09-14 | Panevėžio meteorologijos stotis įtraukta į Pasaulinės meteorologijos organizacijos 100-mečių stočių sąrašą

Pasaulinės meteorologijos organizacijos (PMO) Vykdomoji taryba patvirtino Panevėžio meteorologijos stoties atitikimą ilgamečių stočių reikalavimams ir oficialiai įtraukė šią Lietuvos meteorologijos stotį į Pasaulinių, daugiau nei 100 metų atliekančių meteorologinius stebėjimus ir matavimus, stočių sąrašą.

 

PMO išduotas sertifikatas

 

Panevėžio meteorologijos stotis įkurta 1894 metais, miesto centre, adresu Kranto g. 18. Joje buvo vykdomi pirmieji Panevėžyje meteorologiniai stebėjimai – 3 kartus per dieną stebėta oro temperatūra, debesuotumas, vėjo kryptis ir greitis, krituliai, sniego danga ir kai kurie atmosferos reiškiniai. 1929 m. stotyje buvo įrengtas barometras atmosferos slėgiui nustatyti ir pradėti oro drėgmės matavimai. Ilgainiui, praplėtus stebėjimų programą, meteorologiniai stebėjimai jau buvo atliekami visą parą, o nuo 1947 m. stebimi sezoninių reiškinių fenologiniai dėsniningumai.

Dabartinėje Panevėžio meteorologijos stoties vietoje, Dembavos gyvenvietėje, meteorologinių stebėjimų aikštelė įrengta 1961 m. Šiandien joje vykdomi atmosferos slėgio, oro temperatūros, dirvožemio temperatūros, oro drėgmės, debesuotumo, debesų formos, meteorologinio matomumo, atmosferos reiškinių, kritulių kiekio, jų tipo ir intensyvumo, vėjo krypties ir greičio, fenologiniai, sniego dangos ir kiti Lietuvai reikalingi stebėjimai. Didesnė dalis stebėjimų yra automatizuota, matavimai vykdomi šiuolaikiškomis PMO standartus atitinkančiomis automatinėmis priemonėmis, registruojančiomis ir nustatytu dažnumu perduodančiomis meteorologinius duomenis į LHMT duomenų saugyklas.

 

Panevėžio meteorologijos stoties meteorologinių stebėjimų aikštelė

Panevėžio meteorologijos stoties pastatas Dembavoje

LHMT archyvuose yra išsaugotos Panevėžio meteorologinių stebėjimų lentelės nuo 1902 m. Meteorologijos stoties matavimais remiasi orų prognozavimo modeliai, juos naudoja švietimo ir mokslo institucijos, transporto ir logistikos įmonės, kelių priežiūros įmonės, geležinkelių įmonės, žemės ir miškų ūkio įmonės, ūkininkai, elektros gamybos ir tiekimo įmonės, šilumos tiekimo įmonės, draudimo įstaigos, teisėsaugos institucijos, krašto apsaugos, sveikatos apsaugos sektorius, statybos ir projektavimo įmonės, aplinkosaugos organizacijos, Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės, kitos valstybinės įstaigos, privatūs asmenys.

 

\

Vidutinės metinės oro temperatūros pokyčiai per 1925–2017 m.

 

Stebėjimų rekordai užfiksuoti Panevėžio meteorologijos stotyje

 

  • Aukščiausia oro temperatūra +35,5 °C (1992-08)
  • Žemiausia oro temperatūra -37,1 °C (1956-02)
  • Didžiausias paros kritulių kiekis 86,2 mm (1998-07)
  • Didžiausias sniego dangos storis 60 cm (1931-03)
  • Ilgiausiai trukusi stichinė pūga 78 val. 25 min. (1969-02)
  • Labai stipri lijundra, apšalo skersmuo 175 mm (1977-04)