Asset Publisher Asset Publisher

Back

2020-11-20 | Sumažėjo ozono sluoksnis, bet nerimauti nereikėtų

Sumažėjo ozono sluoksnis, bet nerimauti nereikėtų

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) Kauno meteorologijos stoties duomenimis, bendrasis ozono kiekis 2020 m. lapkričio 19 d. virš Lietuvos teritorijos sumažėjo iki 238 Dobsono vienetų (toliau – DU).
Pasak LHMT Meteorologinių stebėjimų skyriaus vyresniosios specialistės Marilės Kosaitės, tai yra 20 % mažiau nei šios dienos daugiametis vidurkis.
„Toks kiekis dar nėra laikomas ozono skyle, o sumažėjimas rudens – žiemos laikotarpiu yra dėsningas, nes per vasarą esant didesniam saulės aukščiui, intensyvesnei spinduliuotei ozonas buvo smarkiau ardomas. Per visą stebėjimų laikotarpį (nuo 1993 m.) virš Lietuvos teritorijos mažiausias užregistruotas ozono kiekis buvo 202 DU“,  – sako M. Kosaitė.
Tokie pokyčiai buvo užfiksuoti ne tik Lietuvoje: ozono sluoksnio depresija stebima virš pietinės ir centrinės Europos. Numatoma, jog panašus ozono kiekis išliks artimiausią parą, tada palaipsniui vėl didės ir kitos savaitės pradžioje turėtų atitikti daugiametį kiekį. Šiuo laikotarpiu į Žemę patenkantis ultravioletinių Saulės spindulių srautas yra mažas, todėl ozono sluoksnio suplonėjimas dabar žmonių sveikatai didesnio pavojaus nekelia.
Daugiau informacijos apie ozoną, ultravioletinę Saulės spinduliuotę, jos keliamus pavojus ir apsaugą galite rasti mūsų svetainės meteo.lt skyrelyje „Įvairenybės“.

2020 m. lapkričio 19 d. situacija iš Pasaulio ozono ir ultravioletinės Saulės spinduliuotės duomenų centro (WOUDC)