Navigacija Navigacija

Asset Publisher Asset Publisher

Back

2017-02-23 | El Nino sąlygos 2016 ir 2017 metais

2016-ieji metai – patys karščiausi Žemėje metai nuo pat meteorologinių stebėjimų pradžios (XIX amžiaus pab.). Su šiuo rekordu siejamas ne tik šiltnamio efektą sukeliančių dujų atmosferoje didėjimas, bet ir 2015‒2016 m. buvęs stiprus El Nino reiškinys (plačiau apie jį skaitykite čia).

Primename, kad El Nino ir La Nina reiškiniai yra susiję su šiltomis ir šaltomis tropinio Ramiojo vandenyno fazėmis. Tai dar vadinama ENSO (El Nino-Pietų Osciliacija). Šiems reiškiniams būdinga tai, kad besikeisdamos fazės daro poveikį ne tik Ramiojo vandenyno, bet ir nutolusių regionų orų sąlygoms. Pavyzdžiui, sausros Brazilijoje, Australijoje ir Pietų Afrikoje daug stipresnės būna El Nino veikimo metu arba iš karto po jo. Ypač smarkios liūtys pasitaiko Pietų Amerikoje: jos sukelia didžiulius potvynius, nuošliaužas, derliaus praradimus bei įvairias katastrofas. El Nino reiškinio suaktyvėjimas pastebimas kas 3–4 metai (kartais kas 2–7) ir trunka apie tris mėnesius; La Nina paprastai trunka 9–12 mėnesių, nors gali tęstis ir porą metų.

Įvairūs tarptautiniai centrai vykdo nuolatinį ENSO stebėjimą regioniniu ir globaliu mastu bei rengia apžvalgas. Šios apžvalgos yra svarbios vertinant El Nino ir La Nina sąlygų poveikį orams. Indijos vandenyno, šiaurės-rytinio Ramiojo vandenyno ir tropinės Atlanto vandenyno dalies paviršiaus temperatūros pokyčiai veikia šalia esančios sausumos orus. Šis poveikis dažniausiai nėra tiesioginis. Žinant koks poveikis po kurio laiko pasireiškia ir atsižvelgiant į išmatuojamus rodiklius (vandenyno paviršiaus temperatūrą, atmosferos parametrus), galima sudaryti tikslesnes ilgalaikes orų prognozes. Svarbu pažymėti, kad El Nino ir La Nina nėra vieninteliai klimatą formuojantys faktoriai.

Pasaulinė meteorologijos organizacija (PMO) praneša, kad nuo antros 2016 metų pusės tropinės dalies Ramiojo vandenyno paviršiaus temperatūra bei dauguma atmosferos rodiklių rodė silpną La Nina reiškinį, kuris atitinkamuose regionuose darė poveikį klimatą formuojantiems veiksniams. Per 2017 metų sausio mėn. minėti rodikliai grįžo į neutralias sąlygas.

 

El Nino ir La Nina sąlygų apžvalga ir prognozė:

»Nuo 2016 m. liepos vidurio iki 2017 m. sausio pradžios centrinės ir rytinės Ramiojo vandenyno dalies paviršiaus temperatūra buvo 0,5–0,8 °C žemesnė nei vidurkis. Tokias temperatūros anomalijas lydėjo silpnas atmosferos atsakas (vėjo režimo, atmosferos slėgio, debesuotumo ir kritulių pokyčiai), visa tai būdingi La Nina sąlygoms.

»Nuo 2017 m. sausio mėnesio vandenyno temperatūra ir dauguma atmosferinių parametrų indikavo neutralias sąlygas.

»2017 m. sausio pabaigoje vandenyno paviršiaus temperatūra pakilo, tačiau skirtingose vandenyno dalyse nevienodai: Nino3 ir Nino4 regione buvo 0,3 °C žemesnė nei vidutinė temperatūra, o Nino1+2 regione (paveikslas) ‒ 1,5 °C aukštesnė, todėl šiame Pietų Amerikos vakariniame ekvatoriniame regione konstatuojamos El Nino sąlygos. Remiantis bendrais, ne atskirų regionų, vandenyno temperatūros ir atmosferos rodikliais teigiama, kad bendrai vyrauja neutrali stadija.

 

Ramiojo vandenyno regionai, kuriuose atliekami El Nino ir La Nina indikatorių stebėjimai (NOAA)

»Dauguma dinaminių ir statistinių klimato modelių nurodo, kad neutralios sąlygos tęsis visą 2017 m. pirmą pusmetį (nors kai kurie modeliai prognozuoja El Nino pasirodymą nuo 2017 m. kovo mėn.), o antroje metų pusėje tikėtinos tiek neutralios sąlygos (50 % tikimybė), tiek El Nino (40 %). Labiausiai tikėtina, kad iki rugsėjo mėnesio vyraus neutralios sąlygos, kurias pakeis El Nino.

 

Apibendrinant teigtina, kad 2016 m. antroje pusėje buvusios La Nina sąlygos šių metų sausio mėn. grįžo į neutralią būseną ir išsilaikys visą pirmą 2017 metų pusmetį, o antroje pusėje – neutralias sąlygas gali pakeisti El Nino reiškinys.

 

Daugiau informacijos PMO, NOAA

Parengė: LHMT Klimatologijos skyrius