Navigacija Navigacija

Asset Publisher Asset Publisher

Back

2017-07-19 | Nauja įranga – orų prognozių kokybei gerinti

Siekdama užtikrinti tikslesnių skaitmeninių orų prognozių sudarymą Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos (LHMT) 2017 metais įsigijo naują superkompiuterį SGI ICE X.

Nauja kompiuterinė įranga Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistams (LHMT) leis pateikti tikslesnes orų prognozes ir greičiau įspėti visuomenę apie artėjančius pavojingus meteorologinius reiškinius.

„Skaitmeninių prognozių grupės vyriausieji specialistai. Iš dešinės į kairę: Rimvydas Jasinskas ir Martynas Kazlauskas“. LHMT nuotr.

Pažangios technologijos

Įsigytas superkompiuteris – tai aukštos skiriamosios gebos meteorologinių sąlygų skaičiavimo sistema, kuri susideda iš 1200 fizinių CPU branduolių, 6 TB operatyvinės atminties, skaičiavimams naudojamo dubliuoto „Infiniband“ mažo užlaikymo skaičiavimų tinklo, naujausių „Intel“ kompiliatorių ir skaičiavimų optimizavimo įrankių. Šiame superkompiuteryje taip pat įdiegtos pažangios elektros energijos taupymo priemonės, leisiančios optimizuoti elektros energijos sąnaudas.

Aukštos skiriamosios gebos meteorologinių sąlygų skaičiavimo sistemos įsigijimas bei susijusios infrastruktūros pritaikymas finansuojamas 2014–2020 m. Europos Sąjungos Sanglaudos fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Bendra projekto vertė siekia 1,14 mln. EUR.

Sistemą suprojektavo ir įdiegė Lietuvos IT bendrovė UAB B.G.M., besispecializuojanti didelio našumo skaičiavimų srityje (angl. High Performance Computing), ir vienas iš pasaulinių superkompiuterių bei didelio našumo skaičiavimo sprendimų lyderių – kompanija SGI (HPE).

Naujovės privalumai

Būtinybė LHMT įsigyti naują superkompiuterį iškilo tada, kai prieš tai turėta kompiuterinė technika tapo nepajėgi išnaudoti naujos skaitmeninių orų modeliavimo ir skaičiavimo sistemos galimybių.

Taigi, šiuo metu LHMT planuoja pakeisti ilgus metus naudotą skaitmeninių orų modeliavimo sistemą HIRLAM (angl. High Resolution Limited Area Model) į inovatyvią – HARMONIE (angl. Hirlam Alladin Regional/Mesoscale Operational Numerical weather predictions In Europe) modelio versiją. Tai turėtų pagerinti meteorologinių prognozių kokybę.

Į skaitmeninių modelių skaičiavimus taip pat numatyta įtraukti Lietuvoje esančių meteorologinių radarų kritulių informaciją.

Naudojant skaitmeninių orų modeliavimo sistemą HARMONIE bus galima 8 ir daugiau kartų per parą atlikti prognozių skaičiavimus. Be to, iš modelio tikimasi tikslesnių kritulių kiekio, vėjo greičio, rūko ir kitų meteorologinių reiškinių prognozių.

Be operatyvinių orų prognozių, HARMONIE rezultatai gali būti naudojami kituose prognozių modeliuose ir prognozavimo sistemose, kurios paremtos atmosferos laukų įtaka. Tai – meteorologinės prognozės kelių dangos būklei vertinti, oro uosto pakilimo takų apledėjimo prognozės. HARMONIE duomenys yra naudojami ir ilgalaikėms klimatologinėms simuliacijoms, skirtoms prisitaikyti prie klimato kaitos tam tikruose regionuose.

„Naujas superkompiuteris ir naujos kartos orų modeliavimo sistema HARMONIE teiks geresnius pradinius duomenis orų prognozėms ir susijusiems produktams kurti. Naujausias atmosferos modelis yra geriau pritaikytas prognozuoti sudėtingus konvekcinius reiškinius, škvalus, krušos susidarymą, pavojingus vėjo poslinkius“, – papildo Martynas Kazlauskas, LHMT Skaitmeninių prognozių grupės vyriausiasis specialistas.

Būtina pabrėžti, kad galutinė orų prognozės kokybė priklauso ne tik nuo technologijų ir skaičiavimo spartumo. Patikimai orų prognozei pradines sąlygas kuria skaitmeninio orų modeliavimo sistema. Ji derina ankstesnių prognozių informaciją ir naujausius stebėjimų duomenis. Kvalifikuotas sinoptikas, įvertinęs gautus rezultatus, remdamasis turima patirtimi ir žiniomis, sudaro prognozę, kuri pateikiama visuomenei.

Superkompiuteris SGI ICE X. LHMT nuotr.