Navigacija Navigacija

Asset Publisher Asset Publisher

Back

2016-12-02 | Kada užšąla ežerai ?

Žiemos pramogų mėgėjai jau nekantriai laukia, kada pagaliau užšals ežerai. Remiantis daugiamečių stebėjimų duomenimis, seklūs iki 5 metrų gylio ežerai užšąla maždaug apie gruodžio 4 dieną. Pastebėtina – kuo ežeras gilesnis, tuo vėliau jį sukausto ledas. Trisdešimties metrų gylio ežerai užšąla vidutiniškai gruodžio 27 dieną, gilesni – dar vėliau. Be to, ežerų užšalimo datai kiekvienais metais daro įtaką oro temperatūra, tad ji (ežerų užšalimo data) gali ir žymiai nukrypti nuo vidutinės daugiametės. Nustatyta, kad Lietuvoje seklieji ežerai užšąla, kai neigiamos paros vidutinės temperatūros sankaupa pasiekia –15 °C. Vadovaujantis šiandieninėmis meteorologinėmis prognozėmis, Vilniaus apylinkėse ežerų užšalimui būtina neigiamos oro temperatūros sankaupa (–15 °C) susidarys naktį iš gruodžio 3 dienos į gruodžio 4 dieną. Prognozuojama, kad didžiojoje šalies dalyje, ledo danga galėtų susidaryti tik sekmadienio vakarą.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad tik neigiamos oro temperatūros sankaupai pasiekus –24° C, ledas pasiekia saugų 7 cm storį. 

Žemiau pateikiama detalesnė informacija apie prognozuojamą neigiamos paros vidutinės oro temperatūros sankaupą.

Ryšį tarp oro temperatūros ir ledo storumo gali žymiai iškreipti ant besiformuojančios ledo dangos iškritęs sniegas: kuo storesnis sniego sluoksnis, tuo bus plonesnis ledas – tad pasitikėti vien skaičiavimais negalima. Atvykus prie ežero būtina praktiškai patikrinti, ar ledas jau yra pakankamai storas ir stiprus.

Rekomenduojame papildomai įvertinti ledo storį ir saugumą!