Web turinio atvaizdavimas Web turinio atvaizdavimas

Dešimtadienių agrometeorologinės sąlygos

Web turinio atvaizdavimas Web turinio atvaizdavimas

2017 m. gruodžio mėnesio pirmasis dešimtadienis

Pirmojo kalendorinės žiemos dešimtadienio vidutinė oro temperatūra (0,1–4,0 °C) šalyje buvo 1,3–2,3° aukštesnė už SKN – ir tik dvi dienas, gruodžio 4 ir 10 d. buvo šiek tiek vėsiau nei įprasta – likusiomis dešimtadienio dienomis temperatūra normą viršijo 0,5–4,3°. Aukščiausia oro temperatūra šį dešimtadienį pakilo iki 3–8 °C, žemiausia nukrito iki -6...0 °C.

Kaip ir praėjusius du dešimtadienius, daugiausia kritulių (55–77 mm) teko vakariniams šalies rajonams – čia dešimtadienio kritulių norma vietomis buvo viršyta iki 3,2 karto (1 pav.). Šiek tiek didesnis už normą kritulių kiekis iškrito didesnėje dalyje rytinių šalies rajonų ir pavieniuose šiauriniuose rajonuose. Kitur šalyje kritulių kiekis buvo artimas normai.

1 pav. Pirmojo gruodžio mėnesio dešimtadienio kritulių kiekis, milimetrais

Trumpalaikė sniego danga beveik visoje šalyje buvo susiformavusi pirmąją gruodžio mėnesio dieną – pajūryje, pamaryje ir Rytų Lietuvoje ji buvo mažiausia ir siekė 1–4 cm, o centriniuose ir vakariniuose šalies rajonuose svyravo apie 5–10 cm. Pajūryje sniego neliko jau kitą dieną, o Ignalinos, Šilalės, Panevėžio, Raseinių, Šiaulių ir Telšių apylinkėse plonėjanti sniego danga išsilaikė iki antros dešimtadienio pusės.

Dėl vėsesnių naktų dirvožemiai pradėjo šalti, tačiau įšalas laikėsi neilgai – didžiausias jis buvo Varėnoje  ir siekė 10–11 cm, kitur svyravo apie 1–5 cm.

Dirvožemiai 20 cm gylyje daugelyje rajonų išliko šlapi arba labai šlapi.

Žemiausia dirvožemio paviršiaus temperatūra daug kur buvo nukritusi iki -10...-1 °C. Vidutinė purenamo ruožo temperatūra 10 cm gylyje daug kur svyravo apie 1 °C, pajūryje ir pamaryje apie 2–3 °C, aukščiausia pakilo iki 2–5 °C, žemiausia svyravo apie 0–1 °C.

Trumpiausiai (apie 4,5 val.) saulė spindėjo Klaipėdos apylinkėse. Kitur šiaurės vakariniame šalies pakraštyje, taip pat didesnėje dalyje pietinių ir rytinių šalies rajonų saulė spindėjo 5–9 val., o kitur šalyje  – 10–14 val.

2 pav. Pirmojo gruodžio mėnesio dešimtadienio saulės spindėjimo trukmė, valandomis