Asset Publisher Asset Publisher

Back

2020-05-12 | Sausra kol kas atsitraukia

Sausra kol kas atsitraukia

Šių metų pavasaris vėl graso sausros sąlygomis. Nuo kovo trečio dešimtadienio iki balandžio pabaigos buvusį kritulių deficito (mažiau kritulių nei įprastai) maratoną nutraukė gegužės pirmą dešimtadienį iškritęs lietus. Šį dešimtadienį kritulių Lietuvoje sulaukėme vidutiniškai 20  % daugiau nei įprastai, o skirtingose vietovėse svyruoja nuo vos trečdalio iki tris kartus didesnio nei įprasta kritulių kiekio. Palyginimui – balandžio 3 dešimtadienį iškritęs didžiausias kritulių kiekis meteorologijos stotyje siekė vos penktadalį kritulių SKN* ir tai pastiprino jau besiformuojančios sausros sąlygas. Praėjusią savaitę buvo paskelbta apie meteorologinę sausrą pietvakarinėje Lietuvos dalyje. 
Gegužės pradžioje sulaukus daugiau kritulių ir atsitraukus sausringoms sąlygoms galima lengviau atsikvėpti. Paveiksle pavaizduota, kad kai kuriose stotyse iškritęs kritulių kiekis pirmą gegužės dešimtadienį viršijo daugiametę normą net 2–3 kartus. Meteorologinė sausra atsitraukia ir pietvakarių Lietuvoje.  
„Balandį iškritę negausūs krituliai vakarų Lietuvoje nebuvo kompensuoti ir gegužės pradžioje fiksuoto lietaus – mažiausias kritulių kiekis iškrito pajūryje bei pietiniuose ir rytiniuose Žemaičių aukštumos šlaituose. Sausros rizika neženkliai sumažėjo ir pietų Lietuvoje“, – teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos klimatologė Viktorija Mačiulytė . 
Pasak jos, dėl besitęsiančio kritulių deficito didžiausia sausros rizika išlieka visoje ar dalyje šių savivaldybių: Klaipėdos m. ir Klaipėdos r., Pagėgių, Šilutės r., Tauragės r., Kauno r., Prienų r., Kaišiadorių r. , Vilkaviškio r. ir Kalvarijos r.
Gegužės antras dešimtadienis taip pat prasidėjo lietingai, todėl šiuo metu sausros rizika dar mažesnė. Tikslesnė informacija bus pasibaigus antram gegužės dešimtadieniui.
Apibendrinant galima teigti, kad šiuo metu meteorologinė sausra iš Lietuvos atsitraukia ir nė viename regione nebėra fiksuojama. 

 


*SKN - 1981–2010 m. vidurkis.