Web Content Display Web Content Display

Return to Full Page

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) informuoja, kad daugelyje šalies rajonų vidutinei paros oro temperatūrai nukritus žemiau 10 °C, baigėsi aktyviosios augalų vegetacijos laikotarpis, o kartu su juo – drėgmės sąlygoms apibūdinti naudojamo Selianinovo hidroterminio koeficiento (HTK) skaičiavimai. Tai reiškia, jog Drėgmės sąlygų skyrelyje informacija nebus skelbiama iki kitų metų vegetacijos laikotarpio pradžios.

Koks gi buvo šis šiltasis sezonas? Sausas gegužės mėnuo, kai didesnėje šalies dalyje teiškrito apie penktadalis kritulių normos, turėjo įtakos ir birželio mėnesio pradžios drėgmės sąlygoms – šio mėnesio pradžioje Pietvakarių ir Pietų Lietuvoje buvo labai sausa, kitur šalyje fiksuotas arba nežymus drėgmės trūkumas, arba sąlygos buvo optimalios. Tačiau situacija visoje šalyje pasikeitė įpusėjus birželio mėnesiui – nežymus drėgmės trūkumas fiksuotas tik pavieniuose šiauriniuose rajonuose, daugelyje vakarinių ir šiaurinių rajonų drėgmės sąlygos buvo optimalios, o kitur šalyje pradėtas fiksuoti drėgmės perteklius. Perteklinės drėgmės zona jau pirmomis liepos mėnesio dienomis apėmė beveik visą šalį ir išsilaikė beveik iki rugpjūčio mėnesio vidurio. Optimalios drėgmės sąlygos daugelyje šalies rajonų buvo tik trumpam įsivyravusios rugpjūčio mėnesio viduryje, o pavieniuose Kauno, Alytaus ir Skuodo rajonuose buvo sausa. Tačiau rugpjūčio 19 d. prasidėję gausūs lietūs nulėmė, kad daugelyje šalies rajonų vėl įsivyravo drėgmės perteklius – rugsėjo 19 d. perteklinės drėgmės zona apėmė visą šalies teritoriją, o daugelyje rajonų drėgmės perteklius buvo itin didelis. Iki vegetacijos laikotarpio pabaigos, kol dar buvo skaičiuojamas HTK, situacija beveik nesikeitė.

Atsižvelgiant į tai, kad šalyje yra paskelbta ekstremali padėtis, o lietūs ir toliau nesiliauja – kai kuriuose Rytų Lietuvos rajonuose ir Kuršių nerijoje nuo šių metų sausio 1 d. iki spalio 10 d. iškritęs kritulių kiekis jau viršijo metinę kritulių normą, akivaizdu, kad situacija greitu metu negerės tokiais tempais, kokių norėtųsi.

Drėgmės sąlygos 2017 m. spalio 6 d.