Asset Publisher Asset Publisher

Back

2023-03-01 | Paskutinę kalendorinės žiemos dieną – sumažėjęs ozono kiekis

Paskutinę kalendorinės žiemos dieną – sumažėjęs ozono kiekis

Nors gruodžio – sausio mėnesiais plonesnis ozono sluoksnis (kitaip nei pavasarį) yra įprastas reiškinys, tačiau tik paskutinį kalendorinės žiemos mėnesį buvo fiksuojamas neigiamas nuokrypis nuo daugiamečio (1993–2022 m.) vidurkio ir pavojingai sumažėjusio bendrojo ozono kiekio (toliau – BOK) sąlygos buvo stebimos net 5 kartus.

Remiantis Kauno meteorologijos stoties duomenimis 2023 m. vasario 28 d. BOK virš Lietuvos sumažėjo iki 284 Dobsono vienetų (toliau – DU1), tai yra 26 % mažiau, lyginant su šios dienos vidutiniu daugiamečiu dydžiu – 382 DU (jei BOK sumažėtų iki 220 DU, tai būtų laikoma ozono skyle). Toks BOK sumažėjimas šiais metais fiksuojamas net šeštą kartą, tačiau daugiametę vasario mėnesio žemiausią reikšmę (211 DU, kuri išmatuota 1993–02–12 d.) viršija 35 %, o už Lietuvos visų laikų žemiausią reikšmę (202 DU, fiksuotą 2007–12–21 d.) buvo didesnis 41 %.

Atkreipiame dėmesį, jog šiam metų laikui būdingas nors ir mažas, tačiau didėjantis Saulės aukštis ir ilgėjanti dienos trukmė, tačiau į Žemę patenkantis ultravioletinių spindulių srautas vis dar yra mažiau intensyvus nei šiltuoju laikotarpiu – tad dėl sumažėjusio BOK nerimauti nevertėtų, nes šios sąlygos nekelia pavojaus žmonių sveikatai.

BOK sumažėjimas yra fiksuojamas ne tik Lietuvoje, bet ir didžiojoje rytinės Europos dalyje, o didžiausi nuokrypiai registruojami virš Baltijos šalių, Baltarusijos ir Lenkijos. Numatoma, jog ateinančiomis dienomis BOK gerokai išaugs ir atitiks vidutinį daugiametį kiekį.

Paveiksle – 2023 m. vasario 28 d. situacija iš Pasaulinio ozono ir ultravioletinės Saulės spinduliuotės duomenų centro (WOUDC)

 

Daugiau informacijos apie ozono kitimą virš Lietuvos galite rasti čia. Pranešimus apie sumažėjusį BOK rasite čia. Daugiau informacijos apie ozoną, ultravioletinę Saulės spinduliuotę, jos keliamus pavojus ir apsaugą nuo jų, galite rasti mūsų svetainės skyrelyje „Įvairenybės“.

 

1DU – 1/1000 cm storio ozono sluoksnis normaliomis sąlygomis – Dobsono vienetas.

 

Parengė: MASS vyresnioji specialistė Gintarė Giliūtė