Asset Publisher Asset Publisher

Back

2022-12-14 | Apie meteorologinių radiolokatorių atnaujinimą (2)

Apie meteorologinių radiolokatorių atnaujinimą (2)

Daugeliui jūsų radarų informacija labai aktuali ir nuolat ją sekate visose mūsų svetainėse. Jau kurį laiką vyksta radarų atnaujinimas, taigi, dalinamės naujausia informacija apie progresą.

Laukuvos radaro duomenys po ilgos pertraukos (visiškai neveikė nuo spalio 19 iki gruodžio 12 d.) jau pasiekia visuomenę ir mūsų specialistus. Toks ilgas laikotarpis nebuvo šiaip sau: pakeisti guoliai ir kitos mechaninės dalys. Taip pat, pagaliau, sulaukėme pakankamai sudėtingos specializuotos įrangos iš Suomijos „Vaisala“ įmonės: nuo radaro valdymo techninės įrangos iki „minkštosios“ programinės dalies. Visų šių įrenginių paskirtis ir aktualumas labai paprastas – su jais bus galima užtikrinti geresnę duomenų kokybę ir, pagaliau, ateityje pereiti prie debesų skenavimo kas 10 min. (vietoje dabartinių 15 min.).

Galite pastebėti, kad Laukuvos radarų duomenys vis dar pateikiami nestabiliai. Šie trikdžiai vyksta būtent dėl „pereinamojo laikotarpio“, nes nuolat atliekami darbai susiję su IT infrastruktūra. Kaip tik šiandien prasidėjo įvairios įrangos keitimo darbai Trakų Vokės (Vilniaus) radare, todėl kurį laiką nebus ir jo duomenų. Tikimės, kad tikrai ne tiek ilgai kaip buvo Laukuvos atveju.

Yra ir kitas aktualus pakeitimas radarų duomenų vizualizacijoje. Daugelis pastebėjote, kad kartais, ypač žiemos metu, krinta krituliai, tačiau radaras jų beveik arba visiškai neužfiksuoja. Taip atsitinka dėl sniego fizikinių savybių (galime pateikti įrodymus formulėmis, bet to nedarysime). Suradome bent dalinį šios problemos sprendimą – taip vadinamą žieminę duomenų vizualizavimo skalę, kuri leis matyti silpnesnio sniego ar šlapdribos zonas. Atvaizdavimo pakeitimai kaip tik artimiausiu metu turėtų būti įdiegti mūsų svetainėse. Taigi, įvairūs darbai juda į priekį.

Paveiksle – Laukuvos meteorologinis radiolokatorius ir kupolo užkėlimas ant bokšto

 

Kartais iš vartotojų sulaukiame priekaištų dėl aplaidumo šioje srityje. Ar buvo galima šį atnaujinimą atlikti geriau? Turbūt, kad taip. Tačiau buvo ir begalė galimybių šiuos darbus atlikti dešimtimis kartų blogiau. Galėjome tiesiog išjungti radarus ir laukti kol viskas bus pilnai pabaigta, kaip tai darė kitos Europos valstybės. Taip nepadarėme – nuspręsta duomenis teikti kiek įmanoma greičiau.

Kai turėsime daugiau informacijos apie atnaujinimo darbus, būtinai pasidalinsime.

Anksčiau rašytą pranešimą apie radiolokatorių atnaujinimą skaityti galite čia.

 

Parengė: Klimato ir tyrimų skyriaus specialistas Lukas Sudvajus