Navigation Navigation

Asset Publisher Asset Publisher

Back

2017-03-24 | Išleistas naujas tarptautinis debesų atlasas

      Šių metų Pasaulinės meteorologijos dienos šūkis – „Pažinkime debesis“. Šia proga Pasaulinė meteorologijos organizacija atnaujino Tarptautinį debesų atlasą, praėjus 30 metų nuo pirmojo jo leidimo. Jame atrinktos ir sudėtos kokybiškos, spalvotos debesų nuotraukos, atsiųstos fotografų ir mėgėjų iš viso pasaulio. Šiame atlase yra įtrauktos ir visai naujos debesų rūšys.

      Net keletas naujų pavadinimų buvo suteikta iki tol vardo neturėjusiems debesims. Naujajame atlase debesys „Volutus buvo oficialiai įvardinti kaip visai nauja rūšis ir nuo šiol bus naudojama meteorologų operatyvinio darbo metu visame pasaulyje. Kartu su naujomis rūšimis atsirado ir keletas „specifinių debesų“. Be to, oficialiai nustatyti ir papildomi jau egzistuojančių debesų bruožai. Šis atlasas visame pasaulyje bus naudojamas ne tik kaip svarbi mokymosi ir darbo priemonė meteorologams, bet ir tiems, kurie dirba aviacijoje ar jūroje ar tiesiog tiems, kurie nori pažinti mus supančią aplinką.

      2017 metų leidimo atlase naujųjų specifinių debesų pavadinimai yra šie: Flammagenitus - tai debesys, kurie susiformavo dėl miško gaisro; bei Homogenitus, kurie yra susiję su žmogaus veikla. Tokie debesys susidaro, pavyzdžiui, virš jėgainių aušinimo bokštų. Taip pat nustatytas papildomas debesų bruožas - bangų pavidalo struktūros esančios žemiau debesų - įvardintas kaip Asperitas.

      Atkreipiamas dėmesys, jog debesys, kurie yra orų stebėjimo ir prognozių pagrindas, vaidina svarbų vaidmenį vandens apytakos cikle, formuojant pasaulio vandens išteklių pasiskirstymą. Kita vertus, debesų tyrimai kol kas turi daugiausiai neatsakytų klausimų, nes reikia geriau suprasti, kaip debesys veikia klimatą ir kaip klimato kaita paveiks debesis. Tai yra iššūkis meteorologijos mokslui.

      Naujasis Pasaulinės meteorologijos organizacijos atlasas gali būti laisvai pasiekiamas oficialiame tinklalapyje. Kviečiame visus susipažinti. Šiame atlase puikuojasi ir debesys užfiksuoti Nidoje!

      Taip pat kviečiame Jus išmokti atpažinti debesis, pasinaudojant Pasaulinės meteorologijos organizacijos sukurtomis schemomis debesų atpažinimo vadove (pdf formatu) lietuvių kalba. Linkime dažniau pakelti akis į dangų ir atrasti mus supančios aplinkos didybę!

Nuotrauka iš Tarptautinio Pasaulinės meteorologijos organizacijos debesų atlaso. Autorius: Raimundas. Nida, Lietuva.

 

Parengė: LHMT Klimatologijos skyrius.