Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Decade agrometeorological conditions

Web Content Display Web Content Display

2018 m. vasario mėnesio antrasis dešimtadienis

Antrojo vasario mėnesio dešimtadienio vidutinė oro temperatūra (-4,7...-1,3 °C) šiauriniame šalies pakraštyje buvo 0,4° žemesnė už standartinę klimato normą (toliau – SKN), kitur Lietuvoje – iki 0,8° aukštesnė už SKN, o Pietų Lietuvoje teigiama anomalija buvo didesnė ir siekė 1,0–1,3 °C. Žemiausia temperatūra daug kur krito iki -14...-6 °C, aukščiausia pakilo iki 0...4° šilumos.

Kritulių šį dešimtadienį iškrito ne itin daug (1 pav.). Mažiausiai jų (1–4 mm) teko pietiniams, šiaurės vakariniams ir pavieniams šiaurės rytiniams šalies rajonams – čia iškritęs kritulių kiekis tesiekė nuo dešimtadalio iki trečdalio kritulių normos. Apie pusę dešimtadienio SKN iškrito didesnėje šalies dalyje, o tik nežymiai mažesnis už normą kritulių kiekis teko rytiniam šalies pakraščiui, Klaipėdos, Šilutės ir Šilalės apylinkėms bei Anykščių rajonui.

1 pav. Antrojo vasario mėnesio dešimtadienio kritulių kiekis, milimetrais

Sniegas šį dešimtadienį dengė didžiąją šalies dalį – pėdsakai buvo tik Vilkaviškio ir Lazdijų apylinkėse. Dešimtadienio pradžioje sniego dangos storis svyravo apie 2–14 cm. Paskutinę dešimtadienio dieną plona, 3–5 cm storio, sniego danga buvo Varėnos bei Telšių apylinkėse, o kitur žemę dengė 5–14 cm storio sniego sluoksnis. Storiausia sniego danga buvo Vilniaus ir Pabradės apylinkėse bei siekė 21–23 cm (2 pav.).

2 pav. Sniego dangos storis vasario 20 d. vakarą, centimetrais

Žemiausia dirvožemio / sniego paviršiaus paviršiaus temperatūra daug kur buvo nukritusi iki -20...-7 °C. Vidutinė purenamo ruožo temperatūra 10 cm gylyje, kaip ir praėjusį dešimtadienį, visoje šalyje buvo neigiama ir svyravo apie -1 °C, žemiausia nukrito iki -4...-0 °C.

Pirmomis dešimtadienio dienomis įšalusio dirvožemio sluoksnis daug kur siekė 10–39 cm ir storėjo labai palengva – sparčiai šalti dirvožemiui neleido susidariusi sniego danga. Storiausias įšalo sluoksnis buvo paskutinėmis dešimtadienio dienomis – Šiaurės ir Pietų Lietuvoje svyravo apie 20–41 cm, kitur šalyje – apie 10–17 cm.

Ilgiausiai (apie 22 val.) saulė šį dešimtadienį spindėjo Klaipėdoje, kiek trumpiau (15–20 val.) – vakariniame šalies pakraštyje ir Biržų apylinkėse. Kitur šalyje saulės spindėjimo trukmė svyravo apie 8–11 val., o trumpiausiai (apie 4 val.) saulės spinduliais galėjo mėgautis Utenos ir Vilkaviškio apylinkių gyventojai (3 pav.).

3 pav. Antrojo vasario mėnesio dešimtadienio saulės spindėjimo trukmė, valandomis