Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Decade agrometeorological conditions

Web Content Display Web Content Display

2018 m. sausio mėnesio trečiasis dešimtadienis

Trečiojo sausio mėnesio dešimtadienio vidutinė oro temperatūra (-3,0...0,5 °C) visoje šalyje buvo vidutiniškai 2,1° aukštesnė už standartinę klimato normą (toliau – SKN). Kiek šaltesnė buvo dešimtadienio pradžia – žemiausia temperatūra naktimis daug kur krito iki -18...-9 °C. Nuo sausio 25 d. atkeliavę šiltesni orai nulėmė tai, kad likusias dešimtadienio dienas buvo 3,3–6,6° šilčiau nei įprasta. Aukščiausia oro temperatūra šį dešimtadienį pakilo iki 3...6° šilumos.

Šis dešimtadienis buvo drėgniausias lyginant su kitais sausio mėnesio dešimtadieniais (1 pav.). Pirmoje dešimtadienio pusėje vyravo sniegas, o vėliau dėl šiltesnių orų – šlapdriba. Daug kur šalyje kritulių kiekis SKN viršijo nuo 1,3 iki 1,9 karto. Daugiausia kritulių (37–52 mm) teko vakarinei Žemaičių aukštumos pusei ir Šiaurės Rytų Lietuvai – čia kritulių norma buvo viršyta 2, vietomis ir 3 kartus. Daug kur Pietryčių ir Šiaurės vakarų Lietuvoje kritulių kiekis (18–34 mm) buvo artimas normai.

1 pav. Trečiojo sausio mėnesio dešimtadienio kritulių kiekis, milimetrais

Daugiausia sniego buvo pirmomis dešimtadienio dienomis (2 pav.) – Pietų Lietuvoje sniego danga daug kur siekė 10–17 cm, kitur šalyje – 3–9 cm. Stipriai atšilus orams sniego danga sparčiai tirpo ir 29 d. sniego dangos pėdsakai buvo likę tik pavieniuose Šiaurės rytų ir Pietų Lietuvos rajonuose.

2 pav. Sniego dangos storis sausio 21 d., centimetrais

Žemiausia dirvožemio / sniego paviršiaus paviršiaus temperatūra daug kur buvo nukritusi iki -24...-12 °C, pajūryje ir pamaryje iki -9...-8 °C. Vidutinė purenamo ruožo temperatūra 10 cm gylyje visoje šalyje  svyravo apie -5...0 °C, žemiausia nukrito iki -5...-1 °C.

Dirvožemiai, pradėję šalti mėnesio pradžioje, giliausiai buvo įšalę pirmomis trečiojo dešimtadienio dienomis – įšalo storis svyravo nuo 14–16 cm Vidurio Lietuvos lygumoje iki 41–45 cm Biržų ir Varėnos apylinkėse. Dėl šiltesnių orų įšalas nuo paviršiaus pradėjo gana sparčiai tirpti – paskutinėmis dešimtadienio dienomis Vilkaviškio, Lazdijų ir Šilutės apylinkėse įšalo nebebuvo, o kitur šalyje nuo paviršiaus jis buvo atitirpęs nuo 2 iki 18 cm.

Saulė šį dešimtadienį spindėjo itin trumpai – daugelyje rajonų saulė spindėjo apie 1–5 val. (3 pav.), ilgiausiai (apie 7 val.) saulė spindėjo Kėdainių ir Ignalinos apylinkėse, o Utenoje per visas 11-a dešimtadienio dienų tiesioginių saulės spindulių nebuvo visai.

3 pav. Trečiojo sausio mėnesio dešimtadienio saulės spindėjimo trukmė, valandomis