Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Decade agrometeorological conditions

Web Content Display Web Content Display

2017 m. spalio mėnesio pirmasis dešimtadienis

Vidutinė šio dešimtadienio oro temperatūra (7,4–10,9 °C) visoje šalyje buvo 0,7–1,7° žemesnė už standartinę klimato normą (toliau – SKN), pajūryje fiksuota silpnesnė 0,1–0,3° neigiama anomalija. Aukščiausia oro temperatūra šį dešimtadienį pakilo iki 12–16 °C, žemiausia nukrito iki 0–4 °C, Kuršių nerijoje iki 7 °C, o Alytaus ir Varėnos apylinkėse iki -1 °C. Spalio 1–2 d. ir 9 d. vietomis fiksuotis šalnos – oro temperatūra 2 cm aukštyje nukrito iki -3,9...-0,2 °C. 

Šį dešimtadienį sausa buvo tik viena diena, o per likusias dienas lijo tiek, kad kritulių kiekis dešimtadienio normą viršijo visoje šalyje – tik vienur daugiau, kitur mažiau. Daugiausia lietaus teko Vakariniam šalies pakraščiui – čia daug kur iškrito 80–150 mm kritulių – dešimtadienio kritulių norma buvo viršyta 3,0–5,5 karto, o kai kur kritulių iškrito net daugiau, nei įprastai iškrinta per visą spalio mėnesį: Nidoje, Šilutėje ir Tauragėje mėnesio norma per dešimtadienį viršyta net 60–70 %. Mažiausiai kritulių teko pavieniams Pietų ir Rytų Lietuvos bei centriniams rajonams – čia iškrito iki 40 mm kritulių, o dešimtadienio norma buvo viršyta 1,2–2,0 kartus. Kitur šalyje kritulių norma buvo viršyta 2,0–3,0 kartus (1 pav.).

1 pav. Pirmojo spalio mėnesio dešimtadienio kritulių kiekis (milimetrais)

Per rugsėjo mėnesį ir pirmąjį spalio mėnesio dešimtadienį iškritusių kritulių kiekis daug kur Vakarų ir Rytų Lietuvoje jau yra iki 20 % viršijęs viso rudens sezono kritulių normą, o daugelyje Rytų Lietuvos ir pavieniuose vakariniuose šalies rajonuose jau viršyta ir metinė kritulių norma (Rytų Lietuvoje apie 15–28 %, vakarų Lietuvoje 2–4 %).

Dirvožemiai 20 cm gylyje daugelyje rajonų dėl didelio kritulių kiekio išliko drėgni arba šlapi.

Aukščiausia dirvožemio paviršiaus temperatūra daug kur siekė 17–25 °C, Dotnuvoje dirvožemiai įšilo kiek mažiau – iki 14 °C. Vidutinė purenamo ruožo temperatūra 10 cm gylyje svyravo apie 9–11 °C, aukščiausia pakilo iki 11–13 °C, žemiausia nukrito iki 4–7 °C.

Saulė šį dešimtadienį daug kur šalyje spindėjo 15–30 val., tik Vakarų Lietuvos gyventojai, kaip jau įprasta, galėjo mėgautis dažnesniais saulės spinduliais – saulė čia spindėjo 35–43 val. (2 pav.).


2 pav. Pirmojo spalio mėnesio dešimtadienio saulės spindėjimo trukmė (valandomis)